zachmurzenie duże
19°
18°
poniedziałek
Reklama
fot. youtube
Kontrowersyjny ksiądz Daniel Galus musi opuścić Pustelnię w Czatachowej
19 listopada 2020 r. | 11:02
8

W związku z kontrowersyjnymi wypowiedziami księdza Daniela Galusa w trakcie mszy świętych w Czatachowej, które dotyczyły m.in. koronawirusa i  maseczek, ks. Galus otrzymał nakaz odbycia półrocznego (od 29 listopada 2020 r. do 29 maja 2021 r.) czasu rekolekcyjnego odosobnienia, czyli podjęcia samotnej modlitwy i pokuty za Kościół i wspólnotę, rozeznania swojej drogi w dalszej posłudze duszpasterskiej, opuszczenia Pustelni w Czatachowej (będącej w całości własnością Archidiecezji Częstochowskiej) oraz przebywania we wskazanym mu miejscu. Ponadto otrzymał polecenie powstrzymania się od publicznego sprawowania swoich kapłańskich funkcji, zarówno dla samej wspólnoty, jak i poza nią.

Nakaz wydał Metropolita Częstochowski Arcybiskup Wacław Depo.

Poniżej znajdziecie komunikat w tej sprawie.

PAWEŁ GĄSIORSKI

W dniu 17 listopada 2020 r. w siedzibie Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odbyło się spotkanie J.E. Księdza Arcybiskupa Wacława DEPO, Metropolity Częstochowskiego z ks. Danielem GALUSEM, prezbiterem Archidiecezji Częstochowskiej, przebywającym na terenie tzw. Pustelni w miejscowości Czatachowa, gdzie gromadzi się skupiona wokół niego grupa wiernych określająca się jako „Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa”. W spotkaniu tym uczestniczył również J.E. Ksiądz Biskup Andrzej PRZYBYLSKI, biskup pomocniczy i wikariusz generalny Archidiecezji Częstochowskiej.

W związku z okazywaną przez Ks. GALUSA postawą nieposłuszeństwa, braku reakcji na udzieloną mu naganę i wywoływanym tym samym zamętem i zgorszeniem wśród wiernych, a także wobec niepokojących zjawisk coraz mocniej dotykających kierowaną przez niego grupę, podczas wspomnianego spotkania Ks. GALUSOWI zakomunikowano decyzję o nakazie odbycia półrocznego (od 29 listopada 2020 r. do 29 maja 2021 r.) czasu rekolekcyjnego odosobnienia, czyli podjęcia samotnej modlitwy i pokuty za Kościół i wspólnotę, rozeznania swojej drogi w dalszej posłudze duszpasterskiej, opuszczenia Pustelni w Czatachowej (będącej w całości własnością Archidiecezji Częstochowskiej) oraz przebywania we wskazanym mu miejscu. Ponadto otrzymał polecenie powstrzymania się od publicznego sprawowania swoich kapłańskich funkcji, zarówno dla samej wspólnoty, jak i poza nią.

Także członkowie kierowanej przez niego grupy, która nie posiada dotąd żadnego zatwierdzenia kościelnego, mimo zaoferowanej jej przez Kurię Metropolitalną w Częstochowie wszelkiej koniecznej pomocy, winni przyjąć ten czas jako sposobność do uspokojenia emocji, ale nade wszystko w modlitwie rozeznać swoją drogę i wierność Kościołowi. Jeśli zostaną spełnione powyższe warunki, podjęte zostaną wspólne kroki na drodze uregulowania sytuacji samego Ks. GALUSA, jak również wspólnoty.8 odpowiedzi na “Kontrowersyjny ksiądz Daniel Galus musi opuścić Pustelnię w Czatachowej”

 1. Sylwia pisze:

  Witam Jestem katoliczką praktykującą i mam propozycję do szanownego Biskupa by zajął się sprawami księży któży działają wbrew naszej wierzę czyniąc krzywdę innym a Galusa zostawił w spokoju Ten pustelnik jest niczemu winien Miałam okazję dwa razy uczestniczyć w jego kazaniach są dogłębne i potrafią dotrzeć do najbardziej zatwardziałego ateisty Czyżby powiedział za dużo Tym sposobem i takimi właśnie czynami czcigodny arcybiskupie pokazujesz złe oblicze popatrz na parafie w których księża nic nie czynią sprawują tylko posługę kapłańską za pieniądze to jest dobre Każdy ma prawo swoje myśleć Szcześć Boże

  31
  30
 2. Josef pisze:

  W jednej sekcie powstała druga wewnętrzna sekta ???

  18
  8
 3. Maciej pisze:

  Przecież to jest sekta ! Robienie prania mózgu i tyle dla własnych korzyści.

  14
  8
 4. Szatan pisze:

  To już jest koniec kościoła (celowo z małej litery) jako instytucji.

  ” …nieposłuszeństwa, braku reakcji na udzieloną mu naganę i wywoływanym tym samym zamętem i zgorszeniem wśród wiernych, a także wobec niepokojących zjawisk coraz mocniej dotykających kierowaną przez niego grupę, podczas wspomnianego spotkania Ks. GALUSOWI zakomunikowano decyzję o nakazie odbycia półrocznego (od 29 listopada 2020 r. do 29 maja 2021 r.) czasu rekolekcyjnego odosobnienia…”

  Szanowny biskupie zastanów się nad przyczynami bagna w instytucji, której jesteś urzędnikiem i swojego postępowania.
  Gdyby biskupi. kardynałowie wierzyli w Boga i nie czynili zgorszenia, wierzący księża jak ks Daniel Galus ks dr Piotr Natanek i wielu innych służyliby wiernym i Kościołowi w ramach struktur Kościoła Katolickiego.
  Kary nakładane na ks Daniela Galusa są dowodem bezsilności biskupa i całej hierarchii.
  Ksiądz biskup musi się określić czy wierzy w Boga, czy jest urzędnikiem rządowym IV RP i zamyka kościoły przed wiernymi spragnionymi posługi kapłańskiej.
  Przypomnę biskupowi Depo, że Pan Bóg dał wolną wolę ludziom i to każdy osobiście zdecyduje do którego kościoła pójdzie bez względu na biskupa zakazy i faryzeuszowską troskę o na swój sposób pojmowane dobro. Czyżby ks biskup nie znał tego fragmentu w Biblii?
  Rekolekcje to dobra rzecz. Ks Galus przemodli swoją przyszłość i mam nadzieję, że biskup w tym czasie przeanalizuje ilość powołań do zarządzanego przez siebie Seminarium Duchownego za swojej kadencji.
  Księdzu Galusowi i wszystkim wiernym uczestniczącym we wspólnych modlitwach życzę pogłębienia wiary i optymizmu na czas półrocznych prześladowań.
  Pamiętajcie, że Chrystusa ukatrupiono na krzyżu za pozostawienie na bloku Starego Testamentu, Wam dzięki łaskawości biskupa zafundowano rekolekcje, przecież to nagroda nie kara.
  Nie wspomnę o Świętym i Jego końcu oddanym Bogu i ludziom nie!!!! PRL-owi KSIĘDZU JERZYM POPIEŁUSZCE.

  Ps. Zwróćcie Państwo uwagę na stwierdzenie: … Pustelni w Czatachowej (będącej w całości własnością Archidiecezji Częstochowskiej). ks biskup jednak o dobrach materialnych nawet przy tej okazji nie zapomniał.
  Wszystkich wspierającym budowę, remonty “swojej świątyni” proszę o zwrócenie uwagi na to chyba najważniejsze zdanie w całym tym oświadczeniu.
  Ks Galus znalazł się dzięki działaniom biskupa w doborowym gronie między innymi wśród ks. Dolindo i ojca Pio.
  Szczęść Boże

  10
  7
  • Barbara pisze:

   Tyle tylko że O. Pio nie miał problemu z posłuszeństwem i nigdy nie pozwolił nikomu oczerniać kapłanów.
   Te decyzje ks. Arcybiskupa to wyraz troski . Jeszcze nikomu czas spokoju, wyciszenia, modlitwy nie zaszkodził.

   5
   2
  • Barbara pisze:

   I jeszcze jedno. To raczej wspólnota zawłaszcza dla siebie teren Pustelni wywieszając informacje że jest to teren prywatny

   6
   1
 5. michał pisze:

  Sekta i dobry zarobek . Żadna fundacja nie działa non profit a już tym bardziej przy kościelna .

  5
  3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *