zachmurzenie duże
19°
18°
poniedziałek
Reklama
42-letni rowerzysta z Żarek zapłaci 2500 zł za 0,5 promila alkoholu w organizmie
25 marca 2022 r. | 12:03
0

Wczoraj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego na ulicy Mickiewicza w Poraju zatrzymali do kontroli 40-letniego cyklistę, którego styl jazdy wskazywał, że może być pijany. Przypuszczenie mundurowych szybko się potwierdziło, gdyż w rozmowie z nim, podczas legitymowania, stróże prawa wyczuli od mężczyzny alkohol. Przeprowadzone na miejscu badanie alkomatem wykazało, że 40-latek wsiadł na rower, mając w organizmie 3.5 promila alkoholu. W związku z popełnionym wykroczeniem, sprawca został ukarany, zgodnie z obowiązującym od początku 2022 roku taryfikatorem. Za jadę rowerem w stanie nietrzeźwości nowe przepisy przewidują mandat w wysokości 2500 złotych.

Podobne zdarzenie miało miejsce dzisiaj około godziny 7.30 w Żarkach na ulicy Myszkowskiej. Patrol drogówki skontrolował 42-letniego rowerzystę. Badanie jego stanu trzeźwości dało wynik ponad 0.5 promila alkoholu w organizmie. Mieszkaniec Żarek za to wykroczenie został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

Przypominamy, że zmiany w taryfikatorze, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, wprowadziły między innymi wyższe kary za kierowanie po alkoholu. Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym, niż mechaniczny (np. rowerem) po użyciu alkoholu (między 0,2 a 0,5 promila), grozi mandat w wysokości 1000 złotych. Z kolei, jeśli kierujący jest w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu), wówczas mandat wynosi 2500 złotych.

Pamiętajmy, że pijani kierujący, w tym rowerzyści, są często sprawcami tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Każdy kierujący prowadzący swój pojazd po alkoholu lub znajdując się pod wpływem podobnie działającego środka, jest poważnym zagrożeniem na drodze, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg. /KPP w Myszkowie/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *