zachmurzenie duże
14°
13°
środa
Reklama
Bezpieczny pieszy – akcja policji m.in. w gminie Żarki
13 września 2022 r. | 11:54
0

Dzisiaj na terenie powiatu myszkowskiego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego prowadzą działania ukierunkowane na rzecz bezpieczeństwa pieszych. Mundurowi monitorują rejony przejść i zwracać szczególną uwagę na zachowanie kierowców samochodów i jednośladów w stosunku do pieszych. Akcja drogówki w naszym powiecie potrwa cały dzień.

Policjanci ruchu drogowego prowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi w różnych miejscach naszego powiatu monitorują ciągi komunikacyjne i przejścia dla pieszych, zwracając szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących różnymi pojazdami w stosunku do pieszych. Stróże prawa sprawdzają również, czy zachowanie pieszych jest zgodne z przepisami. Działania na drogach naszego powiatu potrwają cały dzień. Skala wypadków w Polsce, zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym, należy do jednych z największych w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Do głównych przyczyn, poważnych wypadków drogowych, należy niewłaściwe zachowanie uczestników ruchu drogowego w rejonie przejść dla pieszych, zarówno ze strony kierujących, jak i pieszych. W trakcie działań policjanci starają się uświadomić kierowców oraz pieszych o możliwych skutkach nieprzestrzegania przepisów.

Przypominamy, za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście zapłacimy 1500 zł. Taki sam mandat grozi kierującemu pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną i nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
1500 zł zapłaci również kierujący, który wyprzedzi inny pojazd na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem. Taki sam mandat otrzyma kierowca za omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Po raz kolejny apelujemy do kierowców i pieszych. Tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, mogą ustrzec kolejne osoby przed kalectwem lub utratą życia. A odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na wszystkich użytkownikach drogi. /KPP w Myszkowie/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *