Burmistrz Klemens Podlejski poinformował o wyłożeniu trutki w oczyszczalni ścieków, zakładach produkcji żywności oraz innych obiektach lub magazynach wykorzystywanych do przetwórstwa lub przechowywania produktów rolno-spożywczych, placówkach kulturalno-oświatowych i budynkach wielolokalowych.
Obwieszczenie Burmistrza.
Na podstawie § 35 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Żarki stanowiącego załącznik do uchwały Nr XXXI/246/2017 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 24 kwietnia 2017 r., wprowadzam na terenie Gminy Żarki obowiązek powszechnej akcji deratyzacyjnej
Powszechna akcja deratyzacyjna polega na jednoczesnym i jednolitym wyłożeniu trutki w oczyszczalni ścieków, zakładach produkcji żywności oraz innych obiektach lub magazynach wykorzystywanych do przetwórstwa lub przechowywania produktów rolno-spożywczych, placówkach kulturalno-oświatowych i budynkach wielolokalowych.
Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach, administratorach, użytkownikach wieczystych, zarządcach nieruchomości i obiektów.
Powszechną akcję deratyzacji ustala się w terminie od dnia 1 października do dnia 21 października 2018 roku.
W związku z powyższym zobowiązuje się właścicieli nieruchomości do:
Oczyszczenia podwórzy, piwnic, poddaszy, strychów, magazynów we wszystkich obiektach i zakładach celem pozbawienia gryzoni ewentualnego pożywienia. Przeprowadzenia deratyzacji oraz pokrycia jej kosztów. Zaopatrzenia się w odpowiednią ilość środków (preparatów) ogólnodostępnych przeciw gryzoniom, posiadających rejestrację przez Ministra Zdrowia lub posiadającej atest Państwowego Zakładu Higieny. Można również zawrzeć umowę o wykonanie deratyzacji z przedsiębiorcą wykonującym tego typu usługi. W dniach od 1 października do 21 października br. należy wyłożyć trutkę w miejscach (niedostępnych dla innych zwierząt), w których istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się gryzoni, a w szczególności na śmietnikach, w piwnicach, magazynach, pomieszczeniach strychowych i gospodarczych, a także na zapleczach sklepów, stołówek, barów, restauracji itp. w ilości zgodnej z podaną na etykiecie środka użytego do deratyzacji. W okresie trwania deratyzacji zaleca się kontrolowanie i uzupełnianie wyłożonych środków. Po zakończeniu akcji niezwłocznie należy usunąć pozostałości trutki. Padłe gryzonie należy usuwać z nieruchomości na bieżąco. Dzieci należy pouczyć o niebezpieczeństwie zatrucia i nie pozostawiać ich bez opieki. W miejscach wyłożenia trutki należy umieścić wyraźne ostrzeżenie „UWAGA TRUTKA”.
W przypadku ewentualnego zatrucia wyłożoną trutką należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem. Nadzór nad przebiegiem powszechnej akcji deratyzacyjnej prowadzić będą przedstawiciele Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Myszkowie oraz funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej.
Zgodnie z art. 117 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeks wykroczeń (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 618 z późn. zm. ) za nieprzestrzeganie w/w postanowień grozi kara grzywny w wysokości do 1500,00 złotych albo karą nagany.
Właściciel nieruchomości ma obowiązek przeprowadzenia deratyzacji na jej terenie w każdym przypadku wystąpienia zaszczurzenia.
Proponuję zacząć od solectwa Kotowice ?
Największym szczurem w Żarkach jest oczywiście czarny pan gdzie zaszył się teraz w norze i nie wychodzi a szczura ciężko wybawić z kryjówki a co gorsza jak szczur jest nabity w trzy dupy
Komitet Niezależni, od kogo lub czego jest niezależny? Może ktoś mi wyjaśni, będę wdzięczny.
Ale się uśmiałam czytając te dyrdymały !! 😀 Panie redaktorze, bajki pisać dzieciom. W dodatku fantastyczne.
Nie deratyzacj tylko deteryzacji ???proszę nie mylić pojęć
Apani zastępca prawa reka burmistrza w naszej szkole czyli u Tadzika zatrudniła sobie po znajomości ; SYNA, CÓRKĘ I SYNOWĄ I TO SIE NAZYWA ZAKŁAD PRACY
Dlatego trzeba rozbić te układy i jest okazja w tych wyborach…..?? Jest nadzieja, że też układy dyrektorka dyrektorkow będą wykryte na zewnątrz, wszystkie jego układy i posadki dla kobiet…..?? Online