Burmistrz Klemens Podlejski poinformował o wyłożeniu trutki w oczyszczalni ścieków, zakładach produkcji żywności oraz innych obiektach lub magazynach wykorzystywanych do przetwórstwa lub przechowywania produktów rolno-spożywczych, placówkach kulturalno-oświatowych i budynkach wielolokalowych.
Na podstawie § 35 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Żarki stanowiącego załącznik do uchwały Nr XXXI/246/2017 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 24 kwietnia 2017 r., wprowadzam na terenie Gminy Żarki obowiązek powszechnej akcji deratyzacyjnej.
Powszechna akcja deratyzacyjna polega na jednoczesnym i jednolitym wyłożeniu trutki w oczyszczalni ścieków, zakładach produkcji żywności oraz innych obiektach lub magazynach wykorzystywanych do przetwórstwa lub przechowywania produktów rolno-spożywczych, placówkach kulturalno-oświatowych i budynkach wielolokalowych.
Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach, administratorach, użytkownikach wieczystych, zarządcach nieruchomości i obiektów.
Powszechną akcję deratyzacji ustala się w terminie od dnia 1 kwietnia do dnia 21 kwietnia 2019 roku.
W związku z powyższym zobowiązuje się właścicieli nieruchomości do:
1. Oczyszczenia podwórzy, piwnic, poddaszy, strychów, magazynów we wszystkich obiektach
i zakładach celem pozbawienia gryzoni ewentualnego pożywienia.
2. Przeprowadzenia deratyzacji oraz pokrycia jej kosztów.
3. Zaopatrzenia się w odpowiednią ilość środków (preparatów) ogólnodostępnych przeciw gryzoniom, posiadających rejestrację przez Ministra Zdrowia lub posiadającej atest Państwowego Zakładu Higieny. Można również zawrzeć umowę o wykonanie deratyzacji z przedsiębiorcą wykonującym tego typu usługi.
4. W dniach od 1 kwietnia do 21 kwietnia br. należy wyłożyć trutkę w miejscach (niedostępnych dla innych zwierząt), w których istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się gryzoni, a w szczególności na śmietnikach, w piwnicach, magazynach, pomieszczeniach strychowych i gospodarczych, a także na zapleczach sklepów, stołówek, barów, restauracji itp. w ilości zgodnej z podaną na etykiecie środka użytego do deratyzacji.
5. W okresie trwania deratyzacji zaleca się kontrolowanie i uzupełnianie wyłożonych środków.
6. Po zakończeniu akcji niezwłocznie należy usunąć pozostałości trutki. Padłe gryzonie należy usuwać
z nieruchomości na bieżąco.
7. Dzieci należy pouczyć o niebezpieczeństwie zatrucia i nie pozostawiać ich bez opieki.
8. W miejscach wyłożenia trutki należy umieścić wyraźne ostrzeżenie „UWAGA TRUTKA”.
9. W przypadku ewentualnego zatrucia wyłożoną trutką należy bezwzględnie skontaktować się
z lekarzem.
Nadzór nad przebiegiem powszechnej akcji deratyzacyjnej prowadzić będą przedstawiciele Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Myszkowie oraz funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej.
Zgodnie z art. 117 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeks wykroczeń (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 618 z późn. zm.) za nieprzestrzeganie w/w postanowień grozi kara grzywny w wysokości do 1500,00 złotych albo karą nagany.
Właściciel nieruchomości ma obowiązek przeprowadzenia deratyzacji na jej terenie w każdym przypadku wystąpienia zaszczurzenia.
BURMISTRZ
mgr KLEMENS PODLEJSKI
Od kiedy szczur morduje swoją rodzine?
Toś błysnął ?
a czy u nas to jeszcze straż miejska to funkcjonuje
Bo się boi żeby go nie wygryzły Hahaha
Tyle ma na swoim sumieniu ,że nawet myszy powinien się bać
Ale on jest bez żadnych morale i po co te wpisy ?
I po co ten cyrk i te małpy ?
“2. Przeprowadzenia deratyzacji oraz pokrycia jej kosztów.”
Czy po to płacimy podatki, żeby Straż Miejska jeździła po miasteczku za nasze pieniądze ?
Mogliby chodzić i przeprowadzać deratyzację .