zachmurzenie duże
25°
24°
wtorek
Reklama
fot. Poczta Polska
Gmina Żarki nie udostępniła Poczcie Polskiej danych mieszkańców!
30 kwietnia 2020 r. | 09:38
11

Poczta Polska zażądała od Burmistrza Klemensa Podlejskiego spisu wyborców. Dane te Poczcie Polskiej są potrzebne do przeprowadzenia wyborców na Prezydenta RP.

Kilka dni temu na adres urzędu zostało przesłane anonimowe pismo z adresu Poczty Polskiej, w której nadawca zwrócił się do wszystkich gmin w Polsce, w tym do gminy Żarki, o przekazanie danych osobowych - spisu wyborców w każdej gminie. Chodzi m.in. o numery PESEL, adres zamieszkania, imiona i nazwiska. Dane te miałyby być przesłane w otwartych, niezabezpieczonych plikach na adres mailowy podany przez nadawcę.

Z apelem o niewysyłanie danych zwrócili się przedstawiciele praktycznie wszystkich stowarzyszeń zajmujących się podobną tematyką (m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy Sieć Obywatelska WatchDog). Wszyscy apelują, że przesłanie takich danych na wniosek, bez odpowiednich przepisów, to złamanie prawa, za co grożą surowe konsekwencje cywilne i karne. Włodarz, który jest administratorem danych osobowych, naraża się na pozwy od mieszkańców.

Do Poczty Polskiej zostało skierowane pismo z oceną prawną jej wniosku z dnia 23 kwietnia 2020 r. Wynika z niego, iż na dzień wpływu pisma i na dzień udzielania odpowiedzi (28.04.2020), Poczta Polska S.A. nie realizuje żadnych ustawowych zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które dawałyby jej prawo do wnioskowania o przekazanie danych osobowych ze spisu wyborców.

Stanowisko Gminy Żarki jest zbieżne z opiniami prawnymi sporządzonymi dla organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego.

PAWEŁ GĄSIORSKI11 odpowiedzi na “Gmina Żarki nie udostępniła Poczcie Polskiej danych mieszkańców!”

 1. Tymoteusz pisze:

  Zrobił coś zgodnie z prawem i wielkie owacja ?
  To tak jakby przeszedł na zielonym świetle przez przejście dla pieszych a reszta miała mu bić brawo.
  PiSiorki zmienią przepisy na szybko i w zębach przyjdzie oddać ten spis.

  17
  6
 2. bruno pisze:

  to nie wybory to jakis skecz i do tego meczacy !!

  11
  7
 3. Barbara pisze:

  Jakie to prawo ma burmistrz żeby ograniczać prawo do wyborów obywatelom?Każdy ma wybór głosować lub nie, każdy korzysta z usług Poczty Polskiej. Nie chcesz nie głosuj, lub zgłoś do burmistrza swoją uwagę żeby nie przekazywał twoich danych, on może zrobić to samo, ale ani Ty ani burmistrz nie ma prawa decydować o prawie do głosowania tym którzy chcą głosować

  2
  10
 4. EdekAl pisze:

  Pani Barbaro jakie ma prawo obecny Burmistrz tego i innego miasta , ma prawi sumienia i odpowiedzialności za nasze zdrowie i życie ! Poco pani takie głupoty pisze z polecenia PiS !

  8
  3
  • Barbara pisze:

   Proszę się tak nie denerwować. Dziwię się że nagle Urząd Pocztowy stał się zagrożeniem dla naszego zdrowia. Codziennie Urząd Gminy korzysta z jego usług, ponadto od lat pracują w jednym budynku i nagle taka nieufność.

   5
   6
 5. Strażak pisze:

  Pani Jasińska niech pani takich głupot i farmazonów nie wypisuje bo wiadomo że to pani , ugrane było ,że pani przegrywa – bo burmistrz tu w Żarkach ma plecy ! A. Pani Jasińska i tak lepsze stanowisko dostała w powiecie to wszyscy wiedzą ,ale udają że nie wiedzą.

  6
  4
  • Barbara pisze:

   Chociaż dzisiaj dzień strażaka to jednak muszę zwrócić uwagę pana Straźaka że jego pewność jakoby te wpisy należały do pani Jasińskej jest błędna.
   Mimo to bardzo szanuję strażaków. Pozdrawiam serdecznie

   3
   1
 6. Strażak pisze:

  A co to oznacza?

  2
  1
 7. Strażak pisze:

  Że jutro nie będę strażakiem ?

  4
  1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *