zachmurzenie duże
19°
18°
czwartek
Reklama
piklio.pl
Gmina Żarki zarobi na każdej sprzedanej „małpce”!
26 grudnia 2019 r. | 09:59
3

Nowe zadanie własne, ale i nowe wpływy do budżetów gmin – zakłada rządowy projekt tzw. ustawy prozdrowotnej.

Resort zdrowia skierował do konsultacji projekt mający promować prozdrowotne zachowania Polaków. Przewiduje on m.in. wprowadzenie opłat za słodzone napoje i za tzw. małpki, czyli alkohol w opakowaniach o małej pojemności. Pobór tej drugiej opłaty będzie zadaniem własnym gminy. Im więcej sprzedanych małpek w danej gminie, tym większe wpływy do budżetu.

Zgodnie z projektem przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych na wynos będą mieli obowiązek wnoszenia opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych w opakowaniach jednostkowych o pojemności nieprzekraczającej 300 ml. Opłata wyniesie 1 zł za każde opakowanie. Ma być wnoszona do końca miesiąca następującego po zakończenia kwartału kalendarzowego na rachunek gminy właściwej ze względu na położenie punktów sprzedaży.

Wpływy z tej opłaty będą stanowić w połowie dochód własny gmin. Pozostałe 50 proc. stanowić będzie przychód Narodowego Funduszu Zdrowia. Część należną NFZ gmina będzie przekazywać funduszowi w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia zapłaty przez przedsiębiorcę.

Rząd szacuje, że dzienna sprzedaż napojów alkoholowych o objętości 100-300 ml wynosi obecnie około 1,3 mln sztuk dziennie, co przy ostrożnych szacunkach może wiązać się z łączną kwotą opłat na poziomie około 500 mln zł. /Serwis Samorządowy PAP/3 odpowiedzi na “Gmina Żarki zarobi na każdej sprzedanej „małpce”!”

 1. bruno pisze:

  no to dario ostro nam gmine bedzie sponsorował heheheh

  5
  7
 2. Henryk pisze:

  Ten redaktorzyna na każdym portalu, który prowadzi wstawia te same artykuły, zmienia tylko nazwy gmin i ewentualnie osób funkcyjnych.

  2
  9
 3. Małpka pisze:

  Bez urazy Henryku,ale trochę tępy jesteś!
  Przecież ta sprawa dotyczy każdej gminy i dobrze redaktor o tym informuje.

  11
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *