bezchmurnie
17°
15°
wtorek
Reklama
Jaskóła interweniuje ws. opłat za przyłącza wod-kan
27 listopada 2018 r. | 09:54
16

Poseł Ruchu Kukiz’15, Tomasz Jaskóła, wysłał do wszystkich gmin z powiatu częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego oraz myszkowskiego (w tym do gminy Żarki) wniosek o udostępnienie informacji publicznej, celem udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące poboru przez gminę opłat za przyłączenia do sieci wodno – kanalizacyjnej.

Poseł chce uzyskać odpowiedź, czy w ciągu ostatnich 10 lat gminy taką opłatę pobierały, a jeżeli tak, to ile takich opłat pobrano i w jakiej wysokości oraz jaka była ku temu podstawa prawna. Ponadto, częstochowski Poseł pyta, czy w obecnie rozpoczynającej się kadencji gmina ma zamiar taką opłatę pobierać.

Prokuratura w całym kraju skarży uchwały gmin, które pobierały lub pobierają opłaty za przyłączenie do sieci wodociągowej i wzywa je do usunięcia nieprawidłowości. Na terenie kraju prokuratorzy sprawdzili już prawie 1200 takich uchwał. Samorządy nie mogą pobierać od mieszkańców opłaty za przyłączenia do sieci wodno – kanalizacyjnych, a mimo to bardzo wiele gmin dopuszcza się takiego procederu. W orzecznictwie polskich sądów widać, iż jak najbardziej podzielają one zdanie prokuratury dotyczące wskazanych opłat. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na Uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 13 września 2007r. (sygn. akt III CZP 79/07), która wskazuje, że udostępnienie takiego przyłącza nie może być obciążone dodatkowymi kosztami pokrywanymi przez mieszkańców. Osoba starająca się o przyłączenie do sieci powinna wykonać na swój koszt prace związane z budową, podłączeniem i utrzymaniem odcinka jedynie na terenie swojej posesji.

Niektóre gminy już zwracają pobrane opłaty mieszkańcom. Poseł Jaskóła czeka na odpowiedź ze strony gmin, do których wysłał zapytanie. Zaprasza też mieszkańców, którzy zapłacili opłatę przyłączeniową do zgłaszania się do swojego biura poselskiego przy ul. Dąbrowskiego 8/19 w Częstochowie.16 odpowiedzi na “Jaskóła interweniuje ws. opłat za przyłącza wod-kan”

 1. Kolega pisze:

  Jeżeli chodzi o samo przyłącze u mojego znajomego gdzie jest kanalizacja w ulicy, dopytał, jaki koszt będzie wykopania ok 3mb i wstawienia plastikowej studzienki to odpowiedź była ok 3tys zł……
  Parodia gdzie człowiek chce płacić za droższą wodę ale dodatkowo takie koszty są???? Bez sensu, za przerobienie zasilania ze słupa i zmianę przyłącza energii elektrycznej z aluminium na miedź nie dał ani grosza a kabel 4 żyły od Tauron bez dodatkowych opłat….. Myślał, że z kanalizacja będzie to samo.
  Niestety nie tutaj są koszty dość wysokie jak na zarobki Żareckie.
  Dlaczego tak jest?

  14
  1
  • Wyborca dwa pisze:

   Dlaczego jest tak drogo ?Bo ten ulklad kosztuje ,bo jak wmim jesteś -to na rynku jesteś -najdroższy ale Urząd Miasta i Gminy w Żarkach bedzie cię polecał -wymiana pieców -pracownicy z ZUK -znający się na piecach najnowszej generacji -nie znają się ,ale są polecani przez Urzad Miasta i Gminy Wszelkie przyłącza to gmina Źarki -poleca do ZU. K -najwyższe ceny -Kto w tej gminie jest dla ludzi ?

   12
   1
 2. Zdziwiony pisze:

  Ciekawe czy gmina Żarki też będzie oddawać pieniadze? Bo z tego co wiem były takie wymiany które dość słono kosztowały.

  13
  1
 3. Janek-j87 pisze:

  Czekam na zwrot pieniędzy za wymianę przyłącza na ulicy Myszkowskiej. Świeży temat. Słony koszt. Pan Budzikur czy jakoś tak kasował 2 200 zł. Mało tego. Straszył że jak nie wymienię to mogą mi wodę odciąć. Ja się pytam w jakim przetargu został wyłoniony pan Budzikur bo namawiamy do skorzystania z usług tego pana namawiała mnie pani z ZUK w Żarkach.

  13
  2
 4. Janek-j87 pisze:

  Czekam na zwrot pieniędzy za wymianę przyłącza na ulicy Myszkowskiej. Świeży temat. Słony koszt. Pan Budzikur czy jakoś tak kasował 2 200 zł. Mało tego. Straszył że jak nie wymienię to mogą mi wodę odciąć. Ja się pytam w jakim przetargu został wyłoniony pan Budzikur bo namawiamy do skorzystania z usług tego pana byłem przez pania z ZUK w Żarkach.

  12
  1
 5. Sygnalista pisze:

  Paweku moja propozycja …..zakoncz bzdety które redagujesz i przejdź na inny rodzaj działalności ….może uprawa buraków…..masz w t ym doświadczenie i niejest to ublizanie zmodernizować strony – pozdrawiam .

  5
  11
 6. Sygnalista pisze:

  Jak zwykle zeszpeciles technicznie mój wpis …….??????? ,mimo to pozdrawiam – sygnalista.

  2
  9
  • Jestem przeciwny korupcyjnym zachowaniom ! pisze:

   Sygnalista ty jak prawie w Niemczech jesteś – wiadomo kto ci płaci za wpisy -wiadomo -burmistrz Sygnalista nigdy nie zrobiłeś źadnego konstruktywnego wpisu -jak ci się nie podoba to Wypad !

   11
   1
 7. Wyborca dwa pisze:

  Dlaczego jest tak drogo ?Bo ten ulklad kosztuje ,bo jak wmim jesteś -to na rynku jesteś -najdroższy ale Urząd Miasta i Gminy w Żarkach bedzie cię polecał -wymiana pieców -pracownicy z ZUK -znający się na piecach najnowszej generacji -nie znają się ,ale są polecani przez Urzad Miasta i Gminy Wszelkie przyłącza to gmina Źarki -poleca do ZU. K -najwyższe ceny -Kto w tej gminie jest dla ludzi ?

  11
  1
 8. Kto jest dla Ludzi ? pisze:

  Sygnalista i tym podobne gnidy -pan wam zapłacił -wypad To jest pośrednio opłacane z naszych podatków

  10
  1
 9. Kto jest dla Ludzi ? pisze:

  Miejmy nadzieję ,źe pan Jaskóła Pomorze na m w naszej gminie w naszych problemach gminy Źarki

  8
  2
 10. Kto jest dla Ludzi ? pisze:

  Wiadomo o co chodzi – o przyłącza -niech ktoś to załatwi

  10
  2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *