zachmurzenie duże
19°
18°
czwartek
Reklama
Nie będzie dwóch szkół podstawowych w Żarkach!
04 lipca 2018 r. | 10:26
37

Urząd Miasta i Gminy w Żarkach na swoim facebooku poinformował, że Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżony wyrok oraz opinię Śląskiego Kuratora Oświaty z dnia 1 lutego 2017. Sąd stanął po stronie Rady Miejskiej w Żarkach, która zaskarżyła wyrok i nie zgodziła się z faktem, iż kurator wskazywał na tworzenie dwóch szkół podstawowych na terenie miasta Żarki. Sąd przyznał rację Radzie Miejskiej, to ona ma prawo decydować o sieci szkół.

W lutym 2017 roku do Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach dotarła opinia Śląskiego Kuratorium Oświaty w sprawie sieci szkół w Gminie Żarki. Kurator wskazał na zmianę polegającą na zwiększeniu liczbę szkół podstawowych w mieście Żarki, przekształcając Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarkach w ośmioletnią szkołę podstawową. Zmianę należało uwzględnić w uchwale Rady Miejskiej w Żarkach w terminie do 31 marca 2017 r. w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą - Prawo oświatowe. Rada Miejska nie wprowadziła takiej zmiany.

6 marca 2017 została przesłana do Śląskiego Kuratora Oświaty skarga w tej sprawie, a ta trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. 29 sierpnia 2017 r. WSA oddalił skargę Żarek w sprawie sieci szkół. W związku z tym w ub. roku Rada Miejska skierowała skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

25 maja 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej Naczelnego Sądu Administracyjnego została rozpoznana skarga kasacyjna Rady Miejskiej w Żarkach od wyroku WSA z 29 sierpnia 2017 r. w sprawie skargi Rady Miejskiej w Żarkach na opinię Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach w przedmiocie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżony wyrok oraz opinię Śląskiego Kuratora Oświaty. /UMiG/37 odpowiedzi na “Nie będzie dwóch szkół podstawowych w Żarkach!”

 1. andzia5857 pisze:

  paranoja, już teraz nie ma wolnych sal w podstawówce, a co dopiero jak będzie więcej uczniów, nie wiem czym myślą rządzący!!!

  22
  2
  • Wyborca 2 pisze:

   Powiedzcie ludziska dlaczego nie mogło być jednej Podstawówki w dwóch budynkach, skoro z gimnazjum wyjdą roczniki , to ten budynek wybudowany do edukacji naszych dzieci ,nowoczesny powinien dalej funkcjonować !To jest wina wiadomo kogo ! Ale wina też dyrekcji jednej szkoły i drugiej ! Ale też gwiazdor dyrektor -dyrektorów zrobił swoje ,tak jak burmistrz chciał ,tak zrobiono

   9
   2
   • niezadowolona pisze:

    W Jaworzniku istnieje samodzielna szkoła na 40 uczniów, a w Żarkach ma być na 500 uczniów w dwóch budynkach? Gdzie tu logika?

    6
    0
 2. Obywatel pisze:

  Jeśli okaże się prawdą , że dzieci uczą się na dwie zmiany lub , że są dowożenie na zajęcia do drugiej szkoły to rodzice dzieci odpowiednio docenią decyzję rady naszego miasta i wyciągnąć wnioski

  19
  1
  • ann pisze:

   Widzi Pan, wszystkie nietrafione argumenty władzy na temat sieci szkół zostały obnażone. Już we wrześniu 2017 okazało się, że będą 3 klasy pierwsze, a nie dwie, jak nam próbowano wpierać. W szkole zrobiło się ciasno, były problemy z ułożeniem planu, po 4 klasy ćwiczyły na sali gimnastycznej. Mało tego, na wrzesień 2018 również zapowiadano 2 klasy pierwsze i znów będą 3. W kwietniu na zebraniu rodziców poinformowano nas że część dzieci będzie przewożona na wf do budynku gimnazjum – nikt nikogo nie pytał o zdanie! Nikt nie przyznał się do błędu! Żaden radny nie pofatygował się do szkoły, zobaczyć jak to wygląda!

   17
   0
   • Żarki mieszkaniec pisze:

    – ann tylko jeden z radnych był za tym aby była jedna podstawówka Ale w dwóch budynkach z jedną dyrekcją ! Takie szkoły nieżle funkcjonują ? Dzieli się na polowe dany rejon gdzie dzieci podlegają obowiązkowi szkolnemu .Najprawdopodobniej to ta sesja jest nagrana ,bo chyba nie z protokołów mam te wiadomości Ja osobiście też byłbym za tym, taki nowoczesny budynek jest przystosowany na szkołę .

    11
    0
 3. bruno pisze:

  Bardzo dobra decyzja sądu. . Moim zdaniem ten pomysl to była zwykla kiełbasa wyborcza .Bo jak podzielic ta pani chciala Zarki ,nie wiem na lepsze i gorsze biedniejsze i bogatsze Bo pewnie w nowszej szkole wszyscy by chcieli widziec swoje pociechy .

  6
  20
 4. oczytany pisze:

  Ciemnogród i ciemnota która panuje w Żarkach jest zatrważająca. Przecież ,,ciemna maso” gdyby za tymi dwiema szkołami które tak opętania PiSiorka promowała szły pieniądze z budżetu to były by te dwie szkoły !!! Naprawdę jesteście tak ograniczeni że tego nie rozumiecie ? Dwie szkoły to i utrzymane etaty ,, dla swoich”, dwie dyrekcje ,, swoje” itd itd. Pomijam komfort uczenia się dzieci w mniejszych klasach itd bo wiadomo, że dzieci jak i ryby w Żarkach głosu nie mają. Tu chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze. W tym momencie mimo braku mojej sympatii dla Pana Burmistrza muszę mu pogratulować że znalazł Salomonowe wyjście z wykorzystaniem budynku po szkole. Budynku na który zaciągnięty został kredyt do czego gorąco namawiały te same PiSiory, które zlikwidowały gimnazjum. Więc jak widać drodzy czytelnicy niniejszego forum prawda leży po środku. Piszecie uparcie że POdlejski to zło, ale jeszcze większym złem jest wataha tępych sługusów małego człowieczka.

  11
  19
  • haha pisze:

   a czego ty się oczytałeś? gazety wyborczej???? hahaha

   16
   4
  • Obywatel pisze:

   Taaa oczytany zmień dilera to co bierzesz prostuje ci fałdy mózgowe. Subwencja idzie za uczniem A budynek hmm nie Wiem na ilu uczniów jest przystosowany. Do tej pory chyba 300 dało radę za to teraz będzie wypas 9 maluchów od roku do trzech z wychowawcami , opiekunami , nauczycielami rytmiki i lektorami języka obcego toż to Eldorado kraina obfitości bo kto bogatemu zabroni??? I podziałów nie będzie super

   19
   0
  • Prawdopodobnie Dariusz Szlęk pisze:

   A może Burmistrz Podlejski zaraz dojdzie do wniosku że są duże koszty utrzymania budynku po już byłym Gimnazjum i podsunie projekt uchwały Radnym i ci prawie jednogłośnie mu klepną to co on będzie chciał i Podlejski sprzeda ten budynek po Gimnazjum jak sprzedał Podlejski budynek po Bibliotece w Żarkach i co wtedy “oczytany” nam powiesz ??? A ja “oczytany”nawet wiem komu ma zamiar Burmistrz Podlejski sprzedać budynek po Gimnazjum.???

   12
   0
 5. Niezależny pisze:

  Coś mi się wydaje, że to głos rozsądku… a nie prasy, czy tv

  1
  16
 6. Xena pisze:

  Za moich czasów chodziło się 8 lat do jednej 30 osobowej klasy. Nie było tak rozwiniętych boisk, orlików, sal komputerowych. Sale były brudne z odrapanymi ścianami i popisanymi wulgaryzmami na ławkach. Na korytarzach był ścisk i hałas a do sklepiku pani Aldony kolejka aż do wyjścia. Nie mialam tableta iPhone ani zadnego innego gowna. I nie zamieniła bym tego na żadne inne dzieciństwo w luksusach i dziękuję za to że będąc dzieckiem miałam bazę, skalałam w gumę, piłam wodę z rzeki i jadłam owoce z lasu na które wcześniej sikały lisy czy inne dzikie zwierzęta. A w piłkę I inne gry grałam ze znajomymi na żywo a nie online I jak widać żyje i mam się dobrze. I jestem za tym żeby była jedną szkoła. I żeby uczyć w niej życia i wytrwałości

  6
  17
  • ann pisze:

   Jeśli masz takie standardy, to poślij dzieci do szkoły gdzie “sale są brudne, z odrapanymi ścianami i wulgaryzmami na ławkach”. My chcemy żeby nasze dzieci uczyły się w czystej i nowoczesnej szkole, gdzie nie będą się o siebie “rozbijać” na korytarzu i wracać do domu o 17. I mamy do tego prawo! Bo to szkoła zbudowana za nasze podatki, kredyt jest spłacany z naszych podatków!

   15
   2
   • andzia5857 pisze:

    ciekawe, czy poślesz swoje dziecko do takiej klasy w której jet 30 osób, a może będziesz je wozić na dwie zmiany, żeby się wszyscy zmieścili… i mam nadzieję, że twoje dzieci nie mają sprzętu elektronicznego….

    11
    1
  • Żarki mieszkaniec pisze:

   Xena ludzie nie tak jeszcze dawno nie mieli łazienek w domach ,ubikacje były na podwórkach ,albo za stodołą. Cały nasz świat pędzi do przodu wraz z nim młode pokolenie nie może być do tylu

   14
   2
  • Barbara pisze:

   Xena, czy mam rozumieć że jest to kierunek działań obecnej władzy na następne lata.?

   9
   1
  • Prawdopodobnie Dariusz Szlęk pisze:

   Pani Xeno aż nie mogę uwierzyć że był taki brud w szkole gdzie Panią Dyrektor przez 28 lat była Pani Stanisława Nowak —–obecna Radna i Przewodnicząca Rady Miejskiej w Żarkach i naprawdę ciężko mi uwierzyć że było brudno bo z tego co się dowiedziałem to Rodzice uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej wpłacali regularnie pieniądze na środki czystości i mam pytanie do Pani Stanisławy Nowak co się działo wtedy z pieniędzmi czy to już ze środkami czystości ??? Pani Xeno dziękuje za informację o brudzie w szkole za czasów bycia Dyrektorem Pani Stanisławy Nowak.

   12
   2
 7. Analfabeta pisze:

  Oczytany i Zenek to chyba dwaj lewacy w jednej osobie, czytelnik Wybiórczej i Faktów i Mitów.

  9
  2
 8. Eliza pisze:

  Kseniu używasz podpaski czy wiecheć słomy?

  13
  2
 9. CTRL pisze:

  Mam pytanko do redakcji :kiedy Rada Miejska skierowała skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego? byłem na wszystkich sesjach w tamtym roku i nic na ten temat nie wiem ?

  13
  0
  • Prawdopodobnie Dariusz Szlęk pisze:

   Nie opowiadaj że byłeś na wszystkich Sesjach w 2017 roku bo tym samym odbierzesz koszulkę lidera za obecności na Sesjach i Komisjach Radnemu Labosze bo tylko ten jegomość od 2010 roku nie opuścił ani jednego posiedzenia i zawsze był obecny(potwierdzone przez Burmistrza Podlejskiego) bo rozumiem że ostatnio w maju 2018 roku będąc na Komisji Socjalnej po zadaniu mi pytań w formie twierdzącej i nie czekając już na odpowiedzi ponieważ skończył się czas trwania Komisji to Radny Labocha już nie przyszedł po przerwie na Komisję Gospodarki i Mienia tym samym ratując się od reprymendy nawiasem mówiąc “zwiał” ,ale można mu to usprawiedliwić bo to stres.

   9
   1
 10. Xena pisze:

  Widzę że zaraz będzie tu gównoburza zatroskanych mamuś rozpieszczonych bachorów, co to maja do wszystkiego prawo. Szkoda liter żeby pisać…

  4
  12
  • bruno pisze:

   Dokladnie? tzw labedzi spiew ?

   5
   11
  • haha pisze:

   o! witaj marta! czułem że to ty! hahaha

   7
   0
   • Mirabella pisze:

    O Xena to pani Marta P. ludzie ona zawsze bedzie bronila Zareckiej wladzy i pana J.Gr. tyle od nich wyciagla i dalej ciagnie jak od swoich niedoszlych mezow ?

    7
    0
  • Prawdopodobnie Dariusz Szlęk pisze:

   Pani Xeniu strasznie Pani wyraża się o latoroślach i pociechach ??? Pani Xeniu czy może jest Pani Matką bezdzietną jak Angela Merkel a troszczy się ona o wszystkie dzieci migrujące do Europy z Afryki Północnej ??? Pani Xeniu a może Pani jest tzw. “starą panną ” ??? Pani Xeniu przy spełnieniu jednego z powyższych warunków polecam Pani na podeszły wiek rezerwację w Zespole Wypoczynkowym EDEN w Zawierciu.

   10
   0
   • Biała pisze:

    Zmroził mnie ten pana tekst,ale innej wartości wypowiedzi raczej nie można się spodziewać .

    3
    7
    • Kolega pisze:

     A czego się Biała -znana ze swoich poglądów mogłaś spodziewać? Pan Dariusz i tak Cię kulturalnie potraktował ! Jeżeli występujesz w obronie Xeni to jest to poprostu zacofanie tzw.średniowiecze współczesnych czasów

     7
     0
  • Barbara pisze:

   Xena właśnie widać jak dzieciństwo wpłynęło na Twoje postrzeganie innych ludzi .
   Dzieci to nie bachory. Wychowywanie to to odkrywanie w nich i w otaczającym świecie dobra i piękna.
   To że Tobie nikt nie pokazał tych wartości nie oznacza że ich nie ma

   11
   2
   • Wyborca 2 pisze:

    To co pani Barbaro pisze do Xeny to też sie tyczy pana Burmistrza ,który podobnie postrzega rzeczywistość nas otaczającą ,problem dzieci dorosłych w Gminie ,ludzi starszych

    12
    0
 11. Wasz znajomy pisze:

  To prawda że dzieci to nie bachory ale odbicie lustrzane swoich rodziców czym zamożniejsze tym głupsze w zachowaniu i w pogardzie nawet do starszego.

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *