bezchmurnie
20°
18°
niedziela
Reklama
fot. Jura Travel
Startuje system “Jurajskie Rowery” w Żarkach
27 maja 2020 r. | 12:44
1

Od 1 czerwca do końca września 2020 ma funkcjonować pilotażowy system rowerów miejskich na terenie Gmin Żarki i Myszków. Powstaną cztery stacje, każda będzie wyposażona w terminal z panelem informacyjnym i sterującym oraz w 12 stojaków rowerowych i 8 rowerów. Pierwsze 30 minut każdego wypożyczenia jest darmowe. Aby skorzystać z systemu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Za zadanie opowiada żarecki magistrat, pomysł wsparli radni Powiatu Myszkowskiego, Rady Miasta Myszkowa oraz radni Rady Miejskiej w Żarkach.

Zadanie realizuje firma Nextbike Polska S.A. Koszt to 157 440 zł.

Operator systemu, Nextbike Polska, wdrożył system i przez cały okres umowy będzie odpowiadał za jego kompleksową obsługę. Rowery Nextbike w województwie śląskim można już wypożyczać w Katowicach, Sosnowcu, Tychach, Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju, Częstochowie, Siemianowicach Śląskich i Chorzowie. Miejski rower na Jurze zapewni mieszkańcom, ale również turystom codzienne swobodne przemieszczanie się po miastach, ułatwi dotarcie do ciekawych miejsc na terenie miast Myszków i Żarki, także tych związanych z historią.

Okres wynajmu roweru przez jedną osobę nie może przekraczać 12 godzin bez przerwy. Ustalono cennik wynajmu rowerów: do 30 min - 0 zł, od 31 do 60 minut - 1 zł, od 61 do 120 minut - 2 zł, od 121 do 180 minut - 3 zł, od 181 do 240 minuty i każda kolejna godz. - 4 zł. Opłata za przekroczenie 12 godzin wypożyczenia - 200 zł.

Rejestracja w kilka minut
Przed skorzystaniem z roweru należy wejść na stronę internetową www.jurajskierowery.pl, wypełnić formularz rejestracyjny, zaakceptować regulamin, Wystarczy zarejestrować się w systemie i zasilić konto kwotą 20 złotych - 10 zł bezzwrotnej opłaty inicjalnej i 10 zł z którego finansowana będzie opłata za wypożyczenie. System przewiduje 30 bezpłatnych minut startowych. Zgodnie z cennikiem wypożyczalni czas od 31 do 60 minuty kosztuje 1 złoty. Druga godzina to 2 złote, trzecia – 3 zł, a każda następna – 4 złote.

Jurajskie Rowery można szybko i łatwo wypożyczyć
Po zaksięgowaniu płatności na koncie można będzie dokonywać wynajmów. Samo wypożyczenie roweru jest bardzo łatwe. Po aktywacji konta wystarczy skorzystać z bezpłatnej aplikacji Nextbike na urządzenia mobilne. W ten sposób można wypożyczyć rower zarówno zamknięty w elektrozamku, jak i zabezpieczony za pomocą obejmy bez podchodzenia do terminala.

Można również skorzystać z terminala i wpisać numer telefonu, PIN i numer wypożyczanego roweru. Po tych operacjach zostanie on zwolniony automatycznie. Jeżeli rower jest zabezpieczony linką – należy odblokować go za pomocą otrzymanego kodu do zamka szyfrowego.

Szybki zwrot
Zwrócenie roweru dokonywane jest poprzez „wpięcie” go do elektrozamka. Sygnał dźwiękowy potwierdza, że zostało to zrobione prawidłowo. W takim przypadku żadne inne czynności przy terminalu nie są już wymagane. W celu upewnienia się, że proces przebiegł pomyślnie, można dokonać weryfikacji na swoim koncie użytkownika – za pośrednictwem strony www lub aplikacji mobilnej Nextbike. Jeśli nie ma wolnego miejsca w stacji, wystarczy przypiąć rower zamkiem szyfrowym do ucha wybranego stojaka lub innego roweru i przetasować cyfry. Następnie podejść do terminala, nacisnąć „Zwrot” na klawiaturze i postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu lub zadzwonić na infolinię.

Do dyspozycji użytkowników Systemy Jurajskie Rowery została uruchomiona specjalna infolinia – działa całodobowo pod numerami telefonu: 34 333 59 59 (koszt połączenia zgodny z taryfami operatorów). Program pilotażowy w Myszkowie i Żarkach potrwa do końca września. /Jura Travel/Jedna odpowiedź do “Startuje system “Jurajskie Rowery” w Żarkach”

  1. Julia pisze:

    Rowery miejskie to program dedykowany pod ścieżki rowerowe. I dobrze, że Myszków przychylił się do pomysłu żareckiego magistratu o przyłączenie się do sieci. ????

    6
    1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *