pochmurnie
23°
20°
niedziela
Reklama
Uwagi RIO do pracy skarbnika
14 maja 2018 r. | 11:08
16

Kolejny dzień tygodnia, to kolejne uwagi Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach do pracy Burmistrza i pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach. Tym razem w sprawie księgowości i sprawozdawczości w gminie.

W latach 2014 - 2017 do września nieprawidłowo sporządzano sprawozdania jednostkowe Urzędu i organu oraz zbiorcze Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych jednostki samorządu terytorialnego za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r., od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r., od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r. i od 1 stycznia 2017 r. do 30 września 2017 r. poprzez:
- ujmowanie w sprawozdaniach jednostkowych Urzędu i organu danych wykazanych w sprawozdaniach Rb-27S składanych przez kierowników jednostek organizacyjnych: placówek oświatowych, Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Obsługi Szkół w Żarkach, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarkach.
- nie wykazanie w sprawozdaniach jednostkowych Urzędu i organu danych dotyczących: skutków obniżenia górnych stawek podatków, skutków udzielonych ulg i zwolnień (bez ulg i zwolnień ustawowych),skutków decyzji wydanych przez organ podatkowy na podstawie ustawy Ordynacja podatkowa, obliczone za okres sprawozdawczy.

Naruszono tym zasady sporządzania tych sprawozdań określone w § 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. z 2014 r., poz. 119 z późn. zm.) oraz § 4 ust. 1 pkt 3 Instrukcji sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego stanowiącej załącznik nr 39 do ww. rozporządzenia. Zasady w tym zakresie analogicznie zostały uregulowane w § 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 3 obowiązującego od 13 stycznia 2018 r. rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. z 2018 r., poz. 109) oraz § 4 ust. 1 pkt 3 Instrukcji sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego stanowiącej załącznik nr 36 do ww. rozporządzenia.

Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzeń, sprawozdania jednostkowe są sporządzane przez kierowników jednostek organizacyjnych na podstawie ewidencji księgowej. Natomiast w myśl § 6 ust. 1 pkt 3 sprawozdania zbiorcze w szczegółowości sprawozdań jednostkowych są sporządzane na podstawie sprawozdań jednostkowych jednostek im podległych oraz sprawozdania jednostkowego jednostki samorządu terytorialnego, jako jednostki budżetowej i jako organu.

Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 3 ww. Instrukcji, w sprawozdaniach jednostkowych z wykonania planu dochodów budżetowych, gminy za: marzec, czerwiec, wrzesień i za rok – wypełniają m.in. kolumny „Plan (po zmianach)”, „Należności”, „Potrącenia”, „Dochody wykonane (wpływy minus zwroty), „Dochody otrzymane”, Saldo końcowe”, „Skutki obniżenia górnych stawek podatków obliczone za okres sprawozdawczy”, „Skutki udzielonych ulg i zwolnień…”, „Skutki decyzji wydanych przez organ podatkowy na podstawie ustawy – Ordynacja podatkowa, obliczone za okres sprawozdawczy”.

Sporządzano odrębne sprawozdania dla udzielonych skutków obniżenia górnych stawek podatków, skutków ulg i zwolnień (bez ulg i zwolnień ustawowych) i skutków decyzji wydanych przez organ podatkowy na podstawie ustawy Ordynacja podatkowa, obliczone za okres sprawozdawczy. Zgodnie z wyjaśnieniami pracowników Urzędu, ww. dane sporządzano na odrębnych formularzach z powodu problemów technicznych ujęcia ich w sprawozdaniu jednostkowym.

Natomiast w zakresie ujmowania w sprawozdaniu jednostkowym urzędu danych innych jednostek organizacyjnych wyjaśniono, że dane te wykazywano na skutek błędnej interpretacji przepisów.

Zadania w zakresie sporządzania sprawozdania Rb-27S należały do pracowników Referatu Finansowego. Nadzór w tym zakresie sprawowała p. Dorota Mucha – Skarbnik Miasta i Gminy Żarki.

Wniosek nr 4
Zapewnić prawidłowe sporządzanie sprawozdania Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych jednostki samorządu terytorialnego oraz wzmocnić nadzór nad pracownikami Urzędu Miasta i Gminy Żarki w zakresie sporządzania sprawozdań Rb-27S, stosownie do § 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 3, § 9 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 109) oraz § 4 ust. 1 pkt 3 Instrukcji sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego stanowiącej załącznik nr 36 do ww. rozporządzenia, mając na uwadze art. 68 oraz art. 69 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2077).

PAWEŁ GĄSIORSKI16 odpowiedzi na “Uwagi RIO do pracy skarbnika”

 1. bruno pisze:

  Po co o tym piszecie skoro i tak 90 % debili tu komentujących nie rozumie ani słowa z powyższego ? Przecież mój ulubieniec L. w życiu nie załapie o co w tym chodzi, za chwile pewnie napisze coś mega debilnego jak ma to w zwyczaju .

  2
  7
  • bruno pisze:

   Nie potrafisz sobie Nicka wymyśleć to może Ci podpowiem bo parę pomysłów bym zalazl .

   0
   7
  • Dariusz Szlęk pisze:

   Szanowny/szanowna bruno/bruna zapraszam cię do budynku UMiG w Żarkach an posiedzenie Komisji Gospodarki i Mienia ,która się odbędzie 16 maja 2018 roku o godzinie 9.00 AM w Sali Sesyjnej w/w urzędu. Wstęp wolny—-miejsc wolnych sporo a odważnych do dyskusji ciągle brak ? Zobaczymy jak się będziesz zachowywać,zadawać pytania,jak będziesz ubrany/ubrana,jaki poziom zaprezentujesz,jak cię odbierze cała publika—–masz szansę na promocję ,pokazanie się ,zabłyśnięcie,wypromowanie się ale nie za klawiatury a tylko tak na serio w realu.

   7
   1
 2. wyborca pisze:

  Czy ktoś poniesie za to jakaś karę?

  6
  0
 3. Idol Bruna pisze:

  Gratuluję tak szybko uwinąłeś się z naprawą. Trochę odpocząłeś to ze zdwojoną siłą wymachuj cepem.

  8
  0
 4. Marcin Labocha pisze:

  Błędy są w każdej gminie, ale nie w każdej aż tyle. Wstyd dla pani Doroty

  10
  3
 5. bruno pisze:

  Napisz czym Ty się zawodowo zajmujesz człowieku bez blęda na przedzie !!!

  1
  12
 6. Ewelina pisze:

  Jeżeli naprawde RIO nie znalazło nic poważniejszego tylko take za przeproszeniem bzdety, to gratulacje dla pani skarbnik i pracowników księgowości. Przecież coś napisać musieli, choćby to ze sprawozdanie sporządzono na dwóch kartkach zamiast na jednej.

  6
  11
 7. Wybierca pisze:

  Ktoś się musi tym zająć

  2
  1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *