zachmurzenie umiarkowane
23°
21°
wtorek
Reklama
Nowe limity dorabiania
29 maja 2024 r. | 11:54
2

Od czerwca zaczynają obowiązywać nowe limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. 5703,20 zł to kwota, która nie będzie miała wpływu na zmniejszenie świadczenia. Zawieszenie wcześniejszej emerytury czy renty nastąpi po przekroczeniu miesięcznych zarobków w wysokości 10591,60 zł.

- Limity zarobkowe zmieniają się cztery razy w roku, tj. w marcu, w czerwcu, we wrześniu i w grudniu, a ich wysokość zależy od przeciętnego wynagrodzenia w kraju za poprzedni kwartał. Nie wszyscy świadczeniobiorcy ZUS-u muszą ich przestrzegać. Grupą osób, która powinna je śledzić, są wcześniejsi emeryci i renciści. Po przekroczeniu 70 lub 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w danym okresie, wypłata świadczenia może zostać obniżona lub zawieszona – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Nowa wysokość kwot
Niższy dolny limit bezpiecznego dorabiania od 1 czerwca do 31 sierpnia br. jest wyższy o około 425 zł niż ten obowiązujący do końca maja i wynosi 5703,20 zł brutto miesięcznie. Zarobki do tej kwoty nie będą miały wpływu na zmniejszenie świadczenia wypłacanego przez ZUS. Drugi, wyższy próg wzrósł o blisko 790 zł i wynosi 10 591,60 zł brutto miesięcznie. Przekroczenie tego pułapu może skutkować zawieszeniem wypłaty wcześniejszej emerytury bądź renty.

Zmniejszenie świadczenia
Dodatkowe przychody wcześniejszego emeryta lub rencisty, które mieszczą się między nowymi kwotami granicznymi, mogą spowodować zmniejszenie wypłacanego świadczenia o kwotę przekroczenia dolnego progu, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Kwota maksymalnego zmniejszenia różni się w zależności od rodzaju świadczenia. Te kryteria zmieniły się w marcu 2024 r. i będą obowiązywać do końca lutego 2025 r.
Nowe kwoty wynoszą:
• 890,63 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
• 668,01 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
• 757,08 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Kto może dorabiać bez limitu
Limity w dorabianiu do świadczeń z ZUS-u nie dotyczą emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety po 60. roku życia oraz mężczyźni po ukończeniu 65. lat. - Wyjątkiem są emeryci, którym ZUS podwyższy wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 2024 r. to 1780,96 zł brutto). Jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum – wyjaśnia rzeczniczka.2 odpowiedzi na “Nowe limity dorabiania”

 1. Janek pisze:

  A może coś z życia naszej gminy , jak pracuje Nowa Rada , jakie mają majątki , z kim są powiązani rodzinnie , co robili wcześniej . Tak jak było przez ostatnie lata , było ciekawie

  3
  1
 2. Kezolma pisze:

  Taki jesteś ciekawy co się dzieje pod pierzynką ….. ale nie u Ciebie ?

  1
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *