pochmurnie
24°
23°
sobota
Reklama
Odśnieżajcie chodniki, bo Straż Miejska wlepi mandat!
17 stycznia 2019 r. | 11:43
26

Straż Miejska w Żarkach przypomina o obowiązku właścicieli nieruchomości do odśnieżania chodników. Właściciele, zarządcy oraz inne osoby administrujące nieruchomościami zobowiązani są do utrzymania czystości i porządku na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości.

Do obowiązków należy oczyszczanie ze śniegu i lodu, jak też usuwanie błota i innych zanieczyszczeń. Należy pamiętać, że usunięty śnieg i lód leżący na krawędzi chodnika nie może utrudniać ruchu pieszych oraz nie może być zgarniany bezpośrednio z chodników na jezdnię. Śliskość chodników powinna być likwidowana poprzez posypywanie chodników np. piaskiem. Należy pamiętać o usuwaniu z dachów i gzymsów budynków bezpośrednio sąsiadujących z drogami i chodnikami sopli i nawisów śnieżnych tuż po ich powstaniu. Obowiązki te reguluje Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Żarki. /UMiG/26 odpowiedzi na “Odśnieżajcie chodniki, bo Straż Miejska wlepi mandat!”

 1. Mieszkanka pisze:

  My mamy obowiazek odsniezac chodniki a komu w gminie wystawic mandat za niodsniezone drogi gminne gdzie jest jedno wielkie lodowisko. Drogi na poszczegolnych osiedlach przy przedszkolach to dramat i tym wladze gminy sie nie przejmuja.

  31
  1
 2. Bruno pisze:

  Więc spokojnie wszyscy mieszkańcy Leśniowskiego ulicy możecie państwo śnieg z chodnika wnosić do domu ewentualnie na podwórku składować?
  Przecież nie ma możliwości inaczej odśnieżyć ulicy ani chodnika bo jedno i drugie to praktycznie jeden CH.j??

  14
  2
 3. INNNNNA GMINA pisze:

  U NAS W GMINIE KROCZYCE TO GMINA ODŚNIEŻA CHODNIKI BO TO NALEŻY DO GMINY
  JAK CHODNIK NIE PRZYLEGA DO POSESJI TO TEST GMINY
  A JAK NIE DAJĄ RADY TO TYCH Z CO BIORĄ ZASIŁKI Z URZĘDU tzw NIE MOGĄCYCH PRACOWAĆ I TO ONI ODŚNIEŻAJĄ NIE DAJCIE SIĘ

  20
  0
  • Bruno pisze:

   bruno bracie, jaki ty jesteś jebnięty, weź się sam za robotę a nie pierdol głupot na portalu.?
   No chyba, że za to ci płaci twój pracodawca za pierd w sieci??

   4
   2
 4. INNNNNA GMINA pisze:

  Kiedy aktualizuje się obowiązek odśnieżania?
  Zasadą jest, że właściciel nieruchomości zobowiązany jest do uprzątnięcia śniegu z chodnika położonego wzdłuż jego nieruchomości. Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą do ruchu pieszego. Jeżeli więc chodnik bezpośrednio przylega do ogrodzenia domu, wtedy obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielu nieruchomości.

  Śnieg uprzątnięty z chodnika powinien być składowany w miejscu. W miejscu, w którym nie będzie powodować zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów. Jego usunięcie z chodnika należy już do obowiązków zarządcy drogi.

  Ponadto należy podkreślić, że ww. obowiązek dotyczy właścicieli wszystkich nieruchomości, bez względu na ich przeznaczenie – tzn. nieistotne jest, czy nieruchomość jest zabudowana czy nie, czy ma charakter mieszkalny czy inny.

  Kiedy nie trzeba odśnieżać?
  Ustawa wskazuje kilka przypadków, w których właściciel nieruchomości jest zwolniony z obowiązku uprzątnięcia śniegu z chodnika leżącego bezpośrednio przy jego nieruchomości. Jeżeli pomiędzy chodnikiem a granicą nieruchomości usytuowany jest pas zieleni, wówczas obowiązek odśnieżania chodnika spoczywa na gminie. Jeżeli na chodniku dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie samochodów, wtedy do usunięcia śniegu zobowiązany jest zarządca drogi. Ponadto właściciel nieruchomości nie musi usuwać śniegu i lodu z przystanków komunikacyjnych czy torowisk pojazdów szynowych, nawet jeżeli położone one są wzdłuż jego nieruchomości.

  8
  1
 5. Lucyfer pisze:

  ,, …Jeżeli pomiędzy chodnikiem a granicą nieruchomości usytuowany jest pas zieleni …. ” i w tym zapisie jest tzw. pies pogrzebany . Nigdzie nie jest określona szerokość tego pasa. Skutkuje to tym że jeśli chodnik nie przylega bezpośrednio do płotu, czy tez ściany domu obowiązek odśnieżania nie spoczywa na właścicielu nieruchomości. Nawet 10 cm pasek zieleni to już ,, pas zieleni ” o Straż Miejska nie ma prawa wystawić mandatu. Mamy w tym zapisie mega bubel legislacyjny podobnie jak z odśnieżaniem ścieżek rowerowych przylegających do posesji/budynku.

  14
  0
  • Mikołaj pisze:

   I co z tego że będę mandaty? Dam fotki jak zostaje odśnieżony chodnik przy moim domu a za chwilę jedzie ciągnik z pługiem i wpiernicza mi wszystko z jezdni na odśnieżony chodnik, to jest w porządku???

   12
   2
  • Sportowiec123 pisze:

   Ścieżka rowerowa jest częścią drogi i nie ma znaczenia czy przylega do posesji czy nie. Obowiązek odśnieżania jej nie spoczywa na właścicielu posesji.

   1
   0
 6. 600lecie pisze:

  Więc zapraszam na 600lecie,
  Jeżeli Strażnik miejski zrobi kontrolę na ulicy Kopernika przy rezydencji P.Burmistrza, i chodnik okaże sie w odpowiednim stanie, to znaczy,że nie trzeba ani odśnieżyć zimą ani latem kosić trawy bo w wakacje jest tam małpi gaj.?!
  Po prostu ja będę miał tak jak burmistrz pod domem, bo to przykład dla mieszkańców!!!?

  18
  1
 7. Emeryt pisze:

  Panie burmistrzu my tutaj na tym foru nie jesteśmy hejterami politycznymi -my -mamy mamymarzeni aby pan burmistrz był nam przyjazny !!!!! ,,,

  10
  2
 8. IEmeryt pisze:

  I nie zamieżam z tego rezygnoać ! Panie burmistrzu – płacę podatki -w terminie -śmieci i inne -tez w terminie a resztę to pan mnie może w tyłek pocałować

  9
  3
 9. Wojtek pisze:

  A może odwołać Straż Miejską?
  Bo może byłoby to najlepsza opcja?
  Jak to się robi, i kto może odwołać?

  10
  3
 10. do Wojtka pisze:

  Chyba wam coś na głowy pospadało.
  Kiedyś w Żarkach była policja i “mądrzy ”
  ludzie ją zlikwidowali.W innych gminach jest u nas nie ma. Wszyscy chcieliby żeby zawsze wszysto obok nich było ok.Tylko którzy z was zawsze wszystko robią ok.?????
  Wojtek jak tak bardzo chcesz likwudować
  to zacznij od radnych .W naszej malej gminie jest ich 15 .Nie wiadomo po co ?
  To ja sie pytam ilu takich powinno być w Częstochowie czy Katowicach.Sprawdź sobie ilu mieszkańców na jednego radnego jest w tych miastach a ilu w naszej gminie.
  Sprawdź sobie jakie koszty utrzymania rady na jednego mieszkańca przypadają w Częstochowie a jakie u nas.
  Jak sprawdzisz to podziel sie tym tytaj.

  7
  0
  • Wojtek pisze:

   Oczywiście, z miłą chęcią bym zaczął od radnych gminy lecz niestety nie mam przebicia a wiadomo, siła jest w ilości ludności tzw ,,za,,

   6
   0
 11. Jakby co to dzwońcie po Wojtka pisze:

  Wojtek podaj numer trlefonu.
  Jak bedziemy potrzebowali interwencji to do ciebie brdziemy dzwonili.

  5
  2
  • Wojtek pisze:

   Podaję numer w razie potrzeby interwencji;
   Nr.Tel 112
   prosić Wojtka o ile będzie to w ciągu kilku minut będzie na miejscu.?!

   6
   1
 12. Porada pisze:

  Dobre rady bez ogłady”
  Ludzie tym co robią konkretną robote zapłacie po 20 zeta na godzine a niektórych z nich całkiem zlikwidujcie.
  Wybierzcie sobie WYBRANCÓW co nie mają przygotowania do kierowania gminą. Najlepiej takich co nawet nie czują sie za nic odpowiedzialni. Niech sobie uchwalą po 300 zeta za godzine niech sobie słuchaja co tamci im napisali niech mówią co wiedzą i niech pozostawiają sobie swoje sprawy
  Oby wszystkim żyło sie lepiej
  Hihihihi

  7
  0
 13. Pol pisze:

  Najlepszym wyjściem było by likwidacja tych nierobów że straży miejskiej a pieniążki z utrzymania ich przeznaczyć na odśnieżanie dróg i chodników w gminie

  5
  3
 14. KP.żarki pisze:

  Pol, nie ma co nazywać ich aż tak srogo, ale tutaj w Żarach jest potrzebna komenda policji 24h i patrole.
  Tutaj jest samopas.
  Powinni ścigać tych z ziołami, twardymi proszkami!
  Niestety ich tutaj jest dużo.
  Patrole powinny być nocne co każdy podejrzany samochód lub grupkę osób sprawdzą a nawet czasem patrole policji z psem.!
  Wydaje mi się, że każdy chce się czuć bezpiecznie na ulicy rano i wieczorem tutaj nie mówiąc o dzieciach w szkole co mogą dilować każdą substancją
  To jest duży problem w tych czasach a smog przy okazji……

  6
  0
 15. Działka pisze:

  Tutaj mamy do czynienia z prawdziwym parasolem ochronnym ze strony Klimka i to jest fakt niepodważalny. Klimka latorośl ostatnia dość dobrze dealuje białą śmierć i dobrze na tym zarabia i to jest tak samo jak w przypadku też jednej z latorośli Klimka , która juz tutaj nie mieszka ale wcześniej była znana ze sprzedaży już twardych narkotyków. Myślę że większość mieszkańców wie o co chodzi. Postarunek Policji w Żarkach jest potrzebny ale żeby nie było znowu kolesiostwa z Podlejskim jak jest to do tej pory między Podlejskim a Komendą Policji w Myszkowie i taka dla odzwierciedlenia dziwna sprawa to jak Podlejski miał wypadek na rowerze po pijanemu w Mirowie taranując rowerem ciężarówkę to przybyłe aż dwa patrole policji nie miały w radiowozach alkomatu? CUD?

  4
  0
 16. Działka pisze:

  Żeby było śmieszniej to dwa patrole DROGÓWKI nie miały alkomatów a wiadomo kto potem oddał krew do badania w szpitalu.Wystarczyło wtedy sprawdzic billingi Podlejskiego i jego żony do jakich następnie oni osób prominentnych i władnych dzwoniły.Po co było szukać numeru telefonu do Komendanta Policji w Myszkowie przez Staroste i tak wokoło byli w amoku i Podlejski nie wiedział co ma robić.Podlejski był pijany a na dodatek wyjeżdżając z Bobolic w kierunku na Żarki spożywał u Laseckiego alkohol

  3
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *