bezchmurnie
16°
14°
poniedziałek
Reklama
Ranking środków z UE: Żarki lepsze od Poraja, ale znacznie słabsze od Myszkowa
02 marca 2018 r. | 09:43
62

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, opublikował ranking dotacji unijnych za lata 2014-2016 r. (wartość umów lub decyzji o dofinansowanie projektów realizowanych na terenach gmin w Polsce) dotyczącej perspektywy unijnej 2014-2020. Jak na tym tle wypadła gmina Żarki?

Doskonale, patrząc na inne gminy powiatu myszkowskiego. Żarki w latach 2014-2016 pozyskały z Unii aż 21 124 083,10 zł. Co prawda, Myszków w tym samym okresie pozyskał 125 mln zł, ale za to Poraj tylko 1,64 mln zł. Kwota ta dała gminie Żarki w rankingu GUS 353 miejsce (na 2238 samorządów).

Jak podkreślił GUS, dane dotyczą projektów realizowanych na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego i nie należy ich utożsamiać wyłącznie z projektami realizowanymi przez gminę czy miasto. Podane liczby odnoszą się do podpisanych umów o dofinansowanie projektów unijnych i uwzględniają koszty niekwalifikowalne. Chodzi o fundusze ze środków UE na lata 2014-2020 dostępne w ramach krajowych programów operacyjnych, takich jak PO Infrastruktura i Środowisko, a także programów regionalnych, po które mogą sięgać beneficjenci na obszarze danego województwa. W zestawieniu nie wzięto pod uwagę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i PO RYBY.

Ranking możecie zobaczyć TUTAJ.

PAWEŁ GĄSIORSKI62 odpowiedzi na “Ranking środków z UE: Żarki lepsze od Poraja, ale znacznie słabsze od Myszkowa”

 1. Baska pisze:

  No właśnie nie wzięto pod uwagę PROW. A Żarki mają dostęp do tego programu i jak zwykle manipulacja. Najważniejsze są kwoty w przeliczeniu na mieszkańca i to świadczy o rozwoju. Myszków jest dziewięć razy większy pod względem liczby mieszkańców od Żarek. Czyli powinien pozyskać 9 razy więcej niż Żarki czyli w granicach 200 mln złotych. Mali ludzie piszą te teksty. Mali duchem, ciałem, ale przede wszystkim wiedzą.

  2
  0
 2. Wyborca pisze:

  Po co dyskutujesz z twardymi danymi? Nie wzięto tego czy tamtego. My nie mamy porównywać się do bankruta Poraja tylko chociażby do Myszkowa. Dostał więcej i tyle to są fakty.

  0
  0
 3. Andrzej pisze:

  Proszę porównać wielkość obu miast.

  0
  0
  • Wyborca pisze:

   ale co to ma do rzeczy skoro tutaj są liczby i fakty. po co ta dyskusja? pozyskał tyle a Myszków pozyskał sześć razy więcej

   0
   0
   • osa pisze:

    Krzykaczu nie osmieszaj się ze liczba mieszkańców jest bez znaczenia.COraz trudnej wam krzykaczą uzasadniać COraz to bardziej tendencyjne texy gąski.

    0
    0
   • Luzia pisze:

    No właśnie, żeby dorównać Żarkom powinien pozyskać 9 razy więcej, więc jeszcze trochę brakuje. A poza tym to jakby porównywać Będzin do Warszawy … kolejny artykuł bez sensu …

    0
    0
 4. Marcin Labocha pisze:

  Klimek wspominał, że jesteśmy liderami powiatu. Fakty temu przeczą!

  0
  0
  • Luiza pisze:

   Fakty są takie, że w przeliczeniu na mieszkańca Myszków pozyskał ok. 1.700 zł a Żarki ok. 2.500 zł !!!!!

   1
   0
  • bruno pisze:

   Wątpię żebyś z burmistrzem był na Ty wiesz szanuj się i pisz nazwiskiem i tytułem!!!!bo żeby być z kimś po imieniu to trzeba się przyjaznic a ty psa nie masz a kolegi szukasz.

   1
   0
 5. Papa pisze:

  Lud
  ziska opamietajcie się jest wielki post. Mamy swoją piękną stronkę Żarek, po co tu wchodzić na tak przykry portal, tu są same obrażające teksty
  ??przykre dzisiaj mamy piątek zapraszam na drogę krzyzową
  ???i proszę nie korzystajcie z tej strony tu się komuś dzieje…..

  0
  0
 6. Moher pisze:

  Dane podał GUS, tutaj zostały tylko przedrukowane. Jeżeli zestawienie jest stronnicze to pretensje do GUS, a nie do Gąsiorowskiego. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest jak najbardziej wskazane, ale nie w zamian wiedzy. Chrześcijanin obraźliwie nazywany moherem to nie głupiec jak nam chcieli wmówić kiedyś Bolszewicy a obecnie działacze PO. Świadomy Moher godzi modlitwę i samokształcenie z codziennymi obowiązkami. Gdyby informacje zamieszczane na oficjalnej stronie Urzędu były obiektywne i wystarczające, a ludzie byliby traktowani poważnie to nie byłoby moderatora. Dojrzałość społeczeństwa polega no braniu odpowiedzialności za własne słowa i czyny. W przypadku złamanie prawa dotarcie do autora takiego wpisu jest dziecinnie proste. Urzędnicy na oficjalnej stronie UMiG Żarki mają nas za głupców i bawią się w funkcjonariuszy z ul Mysiej.

  0
  1
 7. Jaro pisze:

  Dane podał GUS, a tytuł tego niusa będący już manipulacją wymyślił Gasiorski. Wszystko na temat.

  0
  0
 8. Baska pisze:

  Taki mały człowiek napisał dzisiaj kilka zmanipulowanych tekstów na swoje wszystkie portale. Cieszy się, że lud się gryzie. A przecież Antoni wydał tylko 15 milionów przez półtora roku na przyjemności. A tu kłopot że gmina pozyskała za dużo chyba kasy. A niektórzy tu mają paski na oczach, bo inwestycji i tablic unijnych nie widzą. Faktycznie ślepota to wielką chorobą. Módlmy się o uzdrowienie.

  1
  0
  • Zbyszek pisze:

   To już wiemy kto to Baśka ,tylko rzecznicy gminni czytają, a przynajmniej powinni czytać co się dzieje w około u sąsiadów a nie my normalni Śmiertelnicy tej Gminy. Prawda jest taka ,że my postrzegamy to jako mieszkańcy w innym Zwierciadle . UMGŻ chwali się tą swoją stronką – a to chyba jest norma we. wszystkich urzędach w Polsce

   0
   0
   • Baska pisze:

    Panie Zbyszku, nawet zwykły śmiertelnik potrafi kliknąć na portale z innych gmin, które reklamuje Pan redaktor. Do tego nie jest wymagana wiedza rzecznika.

    0
    0
  • Zbyszek pisze:

   Nie grzesz modlitwy ,jak juź to w kościele -napewno nie jesteś katolikiem skoro takie brednie piszesz ,modlitwy na pokaz

   0
   0
 9. okiem ekonomisty pisze:

  A ja zrobiłam zestawienie kilku liczb ze stron internetowych

  liczba ludności w 2016 roku
  gmina Myszków 32157 , gmina Żarki 8296 , według ludności gmina Myszków większa 3,9 razy

  dochody budżetów na 2018 r
  gmina Myszków 130 531 880 zł , gmina Żarki 46 587 253 zł , budżet Myszkowa większy 2,8 razy

  uzyskane dotacje przedstawione przez pana Gąsiorskiego
  gmina Myszków 125 mln zł, gmina Żarki 21 124 083,10 zł ,

  gmina Myszków uzyskała 5,91 razy więcej dotacji niż gmina Żarki

  pozdrawiam
  Beata N
  III rok Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

  0
  0
 10. ekonomista bez klapek na oczach pisze:

  Gmina Żarki ma dostęp do funduszy, do których nie ma dostępu Myszków
  i stamtąd bierze największe pieniądze.
  Mowa o PROW, którego w zestawieniu nie uwzględniono. Szczególy na stronie gminy.
  Dziękuje za uwagę.

  0
  0
 11. ekonomista bez klapek na oczach pisze:

  to jeszcze trochę rachunków z ciekawości :
  Dochody unijne w kolejnych latach 2014, 2015, 2016 (w tysiącach zł), dane też z internetu, tu są tabelki: http://www.rio.katowice.bip.net.pl/?c=209
  Myszków: 6236, 4173, 4185, razem 14,5 mln co daje 450 zł na mieszkańca
  Żarki; 5485, 6371, 615, razem 12,4 mln co daje 1494 zł na mieszkańca

  szukane na szybko, jak się gdześ machnęłam to proszę o sprostowanie

  0
  0
  • Żarki pisze:

   W Żarkach owszem coś tam zrobiono – Rynek normalka ,żadna rewelacja ,na bocznych ulicach kolorowa kosteczka Natomiast Osiedle 600 lecia,gdzie mieszkają Moźnowładcy tej Gminy -to proszę przejechać po nie asfalcie ale po kosteczce ,a te lampy oświetleniowe wieczorem wyglądają jak na bogatych francuskich ULICZKACh

   0
   0
 12. Żarki pisze:

  Prawda jest taka ,że my jesteśmy za małe pionki aby o tym. dyskutować,po to były bezpłatne szkolenia dla Urzędników Gmin ,były na to duże pieniądze aby szkolić profesjonalnie i efektywnie tych urzędników .Pytanie do UZMG Żarki dlaczego wcześniej nie wykorzystano pieniędzy Uni dla poprawy naszego życia ? Od ilu lat jesteśmy w UNI ? Od ilu lat Burmistrz sprawuje kadencje? Ja jestem tylko. mieszkańcem ,dlaczego tyle lat straconych ? Dlaczego robiono tyle rzeczy pod publiczkę, bo zapomniano o tym że świadomość ludzi wraz z wejściem do UNI wzrosła tysiąc. KROTNIE albo i wiecej

  0
  0
 13. Wyborca pisze:

  Drodzy czytelnicy tego chorego portalu zobaczcie zdjęcia jak wyglądały Żarki wcześniej A jak teraz!A jeśli ma ktoś do zarzucenia panu Burmisrzowi to niech SOBIE przypomnij jak wyglądały

  1
  0
 14. Wyborca pisze:

  A i pan gąska sobie nie przypomni bo to nie ta gmina nie jego zamiany!

  0
  0
 15. Moher pisze:

  Czytam powyższe wypowiedzi i wyłania mi się siła tego portalu. Wiele merytorycznych wypowiedzi np zestawienie dotacji w przeliczeniu na mieszkańca. Pani Beata pisze:”gmina Myszków uzyskała 5,91 razy więcej dotacji niż gmina Żarki. Na takim portalu możemy wzajemnie się dokształcać. Podstawowym czynnikiem otrzymywanych dotacji przez Żarki jest wielkość gminy. Myszków nie może z tego względu z wielu programów jałmużny korzystać w przeciwieństwie do Żarek. Pan Podlejski był Burmistrzem przed wstąpieniem Polski do Euro-kołchozu. Proszę wszystkich zaślepionych zwolenników Pana Podlejskiego o informację co zostało w tamtym okresie zrobione w Żarkach. Dla mnie ważniejszym wskaźnikiem jest dochód Gminy wypracowany na miejscy i jego podział. Do budżetu zalicza się np subwencje oświatowe. Kwota subwencji może bardzo ładnie poprawiać wygląd budżetu a w rzeczywistości może być w gminie piszcząca bieda.

  0
  0
  • bruno pisze:

   jesli ci tak zle w jak to nazywASZ euro- kolchozie to przenies sie na bialorus do korei polnocnej . tam bedzie ci fantastycznie zero fynduszy zadnych tabliczek jakich w Zarkach wiele bedzie ci sie swietnie zylo.

   0
   0
 16. Moher pisze:

  Kiedy byłeś na Białorusi? Nie cytuj propagandy tylko myśl. Pojedź , zobacz przeanalizuj logicznie i diametralnie zmienisz zdanie. Nawet już oficjalna propaganda euroentuzjastów wycofała się ze straszenia Białorusią. Nie jesteś Bruno na bieżąco.

  0
  0
 17. Moherdwa pisze:

  Wejdź na stronę Gminy są od ponad 12 lat na lewo opisane inwestycje. Wejdź na BIP na budżet i zrób analizę wydatków, dochodów I subwencji. Sprawdź tą piszczaca biedę. Uwielbiam tą mądrość. Wszyscy mądrzy i znawcy, łatkę każdemu potrafią przypiąć. A sami ani jednego wniosku nie napisali i rozliczyli. Są różne rankingi, różne wskaźniki, różne porównania. W tym nie ma np. Ani słowa o pozyskanych środkach krajowych. TAK, TAK TAKIE TEŻ SĄ. Hipokryzja i manipulacja. Podlejski jest burmistrzem od 2002 r, a do uni weszliśmy w 2004 r. Przypominam wszystkim patriotom. I wowczas byly srodki przedakcesyjne i tez sa na stronie wymienione. Informacja jest. Sprawozdania z wykonania budżetu. W podstawówce o tym mówią na wiedzy o społeczeństwie. Tylko tu nie chodzi o informacje, a hejt. Ten jeden co na 600 leciu zobaczył Francję, to już odleciał. Pisz prawdę że inaczej wygląda kostka i oświetlenie na równo podzielonym dzialkami stosunkowo nowym osiedlu, a inaczej w historycznych wąskich uliczkach. Bijce pianę dalej. Oczerniajcie ludzi. Wielcy katolicy w poście. Nie dobrze się robi. Czas pokuty i pojednania.

  2
  0
 18. Ewa pisze:

  Jak by był inny burmistrz w tych latach z możliwością dotacji unijnych To też by brał dotacje. A dotacje to nie tylko dzięki burmistrzowi bo jest grono ludzi którzy piszą wnioski i sięgają po tę pieniądze.Tak że jak dla mnie nie przypisujmy wszystko dla Pana Podlejskiego

  0
  0
 19. Moher pisze:

  W/g mojej wiedzy Pan Podlejski burmistrzem był od 1990 roku z małą przerwą a nie od 2002, i ciekawią mnie tamte osiągnięcia.

  0
  0
 20. studentka ekonomii pisze:

  “ekonomista bez klapek na oczach” Ja do ciebie.
  Chyba faktycznie coś pomyliłeś w odczytach z tej strony co podajesz . Ale dobrze ,ze ją podpowiadasz.
  Tam są ciekaw rzeczy.

  Po pierwsze nie ma tam wyodrębnionych pozycji jako dochody unijne
  rozbicie jest kwartałami i podano tam dochody ogółem, z tego :dochody własne, subwencja ogólna,dotacje celowe . podano w tys zł
  podano tez plan i wykonanie w %
  i tak dla przykładu dotacje celowe za 1 szy kw 2014 r dla naszej gminy plan 12 707 , wykonanie 2 862 t.j. 22,5% wykonanie dotacji celowej w tym kwartale na takim poziomie jest dla mnie NIE ZROZUMIAŁE !!!!!!!!!!!!!!!!!
  W następnych kw 2014r wykonanie dotacji celowych wynosi 39,6% , 63,6% , 96,5% .
  w 2015r wykonanie dotacji celowych w poszczególnych kwartałach wynosiło 10,7% !!! ,43,1% , 50,2 i 92,5%
  Nie zauważyłeś ale pan Gąsiorski podał dane jako dotacji unijnych. Dla naszej gminy dotacje te wynosiły według niego o wiele więcej niż ty podajesz a dla Myszkowa jeszcze więcej niż podałeś .
  Sorki ale z twoim rozliczeniem na mieszkańca jest coś nie tak .

  pozdrawiam
  Patrycja II rok
  Akademia Polonijna w Częstochowie kierunek Ekonomia

  0
  0
 21. ekonomista bez klapek na oczach pisze:

  To po kolei:
  “plan” jest zawsze na pełny rok
  “wykonanie” narastająco – więc teraz może zrozumiesz dane I kw 2014 i kolejnych.
  Brałam dane za IV kwartał każdego roku, załącznik 7 doch unijne.
  Dokładnie – Pan Gąsiorski podał więcej, ja podałam tak jak widzę w tabelkach, Pan Gąsiorski niestety nie jest dla mnie autorytetem.
  Tabelki są ze sprawozdań z wykonania budżetu każdej z gmin, dane muszą być prawidłowe.
  Jeszcze dużo się musisz nauczyć, mam nadzieję że trochę pomoglam.
  Pozdrawiam, Magda, Akademia Ekonomiczna w Katowicach, rok ukończenia 2007.

  0
  0
 22. ekonomista bez klapek na oczach pisze:

  i jeszcze trochę wyjaśnień, bo mam chwile czasu:
  cytat z Gąsirskiego: “Podane liczby odnoszą się do podpisanych umów o dofinansowanie projektów unijnych i uwzględniają koszty niekwalifikowalne. ” znaczy to, że jak np. gmina realizuje zadanie za 10 mln, a z unii pozyskała na niego 2 mln, to w tabelce jest całe 10 mln, a nie dwa. Dlatego takie duże kwoty podane przez redaktora, nie wiadomo jaką ich częśc stanowią środki pozyskane z Unii, a jaką środki własne czy np kredyty. Klikając w odnośnik z art. widzimy tabelę, z której wynika że przedstawione liczby to są WYDATKI całkowite na umowy objęte dofinansowaniem.
  cytat nr 2: W zestawieniu nie wzięto pod uwagę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i PO RYBY.” – znaczy to że dane są niekompletne, akurat z PROW realizuje się znaczną ilość projektów unijnych i liczenie pozyskanych środków z UE bez PROW jest zupełnie pozbawione sensu.
  To co ja podałam z tabel RIO, to dochody, które w kolejnych latach wpłynęły do gmin z wszystkich programów unijnych. Ich suma podzielona na liczbę mieszkańców gminy dała dochód z UE przypadający na jednego mieszkańca.
  Ale teraz to już nikt tu nie zajrzy, gdyż mamy nowego niusa o najgorszym radnym, czyli nuuuda… ale nawrzucać sobie nawzajem będzie można .

  0
  0
 23. Jolkix bez klapek pisze:

  Jeśli myślisz że to trzeba przeliczać na mieszkańca to przelicz tez wynagrodzenia burmistrzów na mieszkańca .
  Jak brać do reki miarkę to wypadałoby mierzyć tą miarką i jedno i drugie.
  Ile to wyjdzie na mieszkańca w naszej gminie a ile w Myszkowie policz nam
  Ekonomisto na stacji paliw czy to benzyna czy ropa mierzy sie na na litry a nie jedno na litry a drugie na kilogramy.

  0
  0
 24. Sunia pisze:

  Nasza kierowniczka pozyskała dotację od miasta Warszawy w kwocie 9 mln zł/rok (dziewięć milionów). Jest nas 700 mieszkańców. Jemy tylko karmę zagraniczną bo CHAPPI szkodzi naszym delikatnym żołądkom (tylko 3% mięsa a reszta to chyba suszone parówki) tfu. Leżę w ogrzewanym kojcu i z moich obliczeń wyszło że mój budżet to 1071 zł/ miesiąc. W waszej gminie to 468 zł/miesiąc na mieszkańca. Za te pieniądze gmina załatwia wszystkie potrzeby mieszkańców razem z nauką waszych dzieci. Dodatkowo nas uczą i towarzyszą na spacerach woluntariusze. Jak nam się urodzi potomek to dostajemy 1000+ a nie marne 500+. Mamy swój szpital, specjalistyczną przychodnię lekarską. Kilku lekarzy, jeden lekarz jest całą dobę również w święta na dyżurze. Leki kupujemy ze 100% refundacją. U nas jest administracja z sześciu osób i pozyskują 1000 zł / miesiąc na wczasowicza a u was jak duża administracja razem z radnymi pozyskuje to marne 468 zł/mies. Nasze pokojówki sprzątają nam boksy codziennie. No kończę bo muszę się obrócić na drugi bok by nie nabawić się odleżyn.
  http://www.napaluchu.waw.pl/o_schronisku/

  Sunia
  Pensjonat Na Paluchu

  0
  0
 25. Banduch pisze:

  QUO VADIS Pawle Gąsiorowski? QUO VADIS? Jeszcze możesz zawrócić.
  Prośba do wszystkich czytelników o modlitwę za Pawła Gąsiorowskiego o pokój i dobro w jego sercu.

  Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota twojego Jezus. Święta Maryjo Matko Boża módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinie śmierci naszej. Amen.

  0
  0
 26. Wasz znajomy pisze:

  Znacie się wszyscy prawdopodobnie z imienia i nazwiska czemu nie zbierzecie się w jednej dziupli i tam się nie wyszczekacie .A wy z tz PO już namieszaliście w całym kraju to waszymi mądrościami rządami to daleko od ŻAREK. A ten pisze jako Żarki to wypowiadaj się w swoim imieniu a nie my mieszkańcy.

  0
  0
 27. Pastore pisze:

   Dziękuję -Pozdrawiamy ?

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *