pochmurnie
25°
24°
wtorek
Reklama
RIO “przyczepiło się” do sprzedaży nieruchomości
09 maja 2018 r. | 09:54
18

Przez kilka tygodni Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach kontrolowała Urząd Miasta i Gminy w Żarkach. Wyniki tej kontroli nie są zbyt dobre dla Burmistrza Klemensa Podlejskiego. Postaram się Wam przybliżyć wnioski zawarte w wystąpieniu pokontrolonym.

Na pierwszy rzut kontrola w zakresie gospodarki nieruchomościami.

– W 2015 r. sprzedano nieruchomość, położoną w Żarkach, oznaczoną jako działka o nr 1899/3, w trybie bezprzetargowym w celu poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległych, pomimo że Gmina jako sprzedający nie wykazała, że nieruchomość ta nie mogła zostać zagospodarowana jako odrębna nieruchomości oraz mogła poprawić warunki zagospodarowania tylko jednej nieruchomości przyległej.

Stosownie do art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r., poz. 1774 z późn. zm.), nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej, jeżeli przedmiotem zbycia są nieruchomości lub ich części, jeśli mogą poprawić warunki zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza tę nieruchomość lub jej części nabyć, jeżeli nie mogą być zagospodarowane jako odrębne nieruchomości.

W powyższym przypadku sprzedano ww. działkę na „poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej”. Tymczasem zbywana w drodze bezprzetargowej działka, przylegała m. in. nie tylko do działki nr 1899/1 stanowiącej własność nabywcy działki nr 1899/3, ale też do działki nr 1898 stanowiącej własność innej osoby fizycznej oraz posiadała dostęp do drogi publicznej o nawierzchni asfaltowej.

W aktach sprawy brak dokumentacji potwierdzającej przeprowadzoną analizę uzasadniającą zastosowany tryb bezprzetargowy. Działkę o nr 1899/3 o pow. 327 m2 sprzedano w dniu 29 grudnia 2015 r. na podstawie aktu notarialnego Rep. A nr 5331/2015.

Ponadto, dla potrzeb sprzedaży nieruchomości oznaczonych geodezyjnie jako działki nr 110/164 i 1899/3 posłużono się operatem szacunkowym, który został wykonany w celu określenia wartości rynkowej, pomimo iż nieruchomości te zostały zbyte w trybie bezprzetargowym w celu poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległych. Powyższym naruszono § 54 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (Dz. U. z 2004 r. Nr 207, poz. 2109 z późn. zm.), zgodnie z którym na potrzeby określenia wartości nieruchomości lub jej części w celu zbycia nieruchomości na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej, określa się różnicę wartości nieruchomości przyległej wraz z nieruchomością lub jej częścią, która ma być nabyta, i wartości nieruchomości przyległej przed nabyciem nieruchomości lub jej części. Przy ustalaniu różnicy, nie uwzględnia się wartości części składowych nieruchomości przyległej.

Zlecenie wykonania operatów szacunkowych w celu ustalenia ceny do sprzedaży nieruchomości gminnych zlecono rzeczoznawcy majątkowemu pismem nr GR IV 6812.53.2015 z dnia 24 lipca 2015 r. Pismo zostało podpisane przez p. Klemensa Podlejskiego – Burmistrza Miasta i Gminy Żarki.

W ogłoszeniu o II przetargu nieograniczonym z dnia 25 marca 2014 r. na zbycie ½ części zabudowanej nieruchomości oznaczonej nr 1635 o pow. 1050 m2 położonej w m. Wysoka Lelowska, nie podano terminu przeprowadzenia pierwszego przetargu na zbycie tej nieruchomości zakończonego wynikiem negatywnym, co naruszyło art. 38 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r., Nr 102, poz. 651 z późn. zm.). Zgodnie z ww. przepisem, w ogłoszeniu o przetargu podaje się informacje zamieszczone w wykazie oraz czas, miejsce i warunki przetargu, a w razie ogłoszenia kolejnego przetargu lub rokowań, również terminy przeprowadzenia poprzednich przetargów. Zadania w zakresie gospodarki nieruchomościami gminnymi, w tym m.in. przygotowanie ogłoszeń o przetargach, a także innych dokumentów dotyczących sprzedaży nieruchomości gminnych należały do obowiązków Kierownika Referatu Gospodarki Gruntami i Planowania Przestrzennego.

Wniosek nr 1:
Wzmocnić nadzór nad pracownikami Urzędu Miasta i Gminy Żarki w zakresie przygotowania i prowadzenia postępowań na zbycie nieruchomości w trybie przetargowym i bezprzetargowym, stosownie do art. 7, art. 38 ust. 2 oraz art. 37 ust. 1 w związku z art. 37 ust. 2 pkt 6, art. 156 ust. 3 i ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2018 r. poz. 121 z późn. zm.) oraz § 54 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (Dz. U. z 2004 r. Nr 207, poz. 2109 z późn. zm.), mając na uwadze art. 11 ww. ustawy oraz art. 68 oraz art. 69 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2077).

PAWEŁ GĄSIORSKI18 odpowiedzi na “RIO “przyczepiło się” do sprzedaży nieruchomości”

 1. Marcin Labocha pisze:

  Bo w naszym urzędzie jest państwo w państwie.

  17
  1
 2. bruno pisze:

  To w twym czerebie musi być pustka w pustce ?

  0
  16
 3. Jolanta Kwaśna pisze:

  bruno i tak każdy wie że Laboszce dupę wypiąć chcesz 🙂

  13
  0
 4. Jaroszów pisze:

  Ta kontrol to troche słaba jakby kontrol przeprowadzna była lata do tyłu szczegółowo to cały urząd i Rada Miejska co nie którzy w pampersach by mysieli chodzić ze strachu bo takich przekrętów troche jest jak się teraz okazuje .

  16
  1
  • Mędrca pisze:

   Oj Jaroszów to co tam się zrobiło z jedną z działek to trzeba zapytać Nowakową jakie tam machloje porobiła to wręcz jest nie możliwe ale w lesie jej pozwolono dom postawić a działkę to nie kupiła a zacachmęciła pod stołem i to też na sfingowanym przetargu w gminie. Panie redaktorze niech pan wróci do sprawy Jaroszowa bo teraz prawo na to pozwala.

   15
   0
 5. Werty pisze:

  Tak czasami przeglądam te posty i doszłam do wniosku że bruno to taka gnida dworska

  14
  0
 6. bruno pisze:

  Kup sobie lustro to zobaczysz gnide wiejska ?

  1
  14
 7. Werty pisze:

  Lustro mam ale widzę takiego dupoliza w nim jak bruno

  10
  0
 8. Wyborca dwa pisze:

  To temu dupolizie najbardziej z wszystkich ludzi zależy aby burmistrz został na ponowną kadencje ,5 lat ten niebieski Ptak ma pewne miejsce pracy ! Pracownicy Gminy nie muszą się obawiać,ich praca ,lojalność wobec szefa to mistrzostwo ! Dzięki tym pracownikom to wszystko funkcjonuje !

  13
  2
 9. Zenek pisze:

  Gąska żal mi Ciebie i Twoich durnych tesktów, ile jadu trzeba w sobie mieć żeby tak wszystkich gnoić
  Ale pamiętaj karma wraca

  3
  6
 10. Ornat pisze:

  Pani Stanisława Nowak taka kościółkowa i kilka działek kupiła od gminy w niewyjaśnionych okolicznościach? To niemożliwe, przecież wszystkie funkcje sprawuje z niepokalanej chęci służenia drugiemu człowiekowi. Strzeżcie się tych siedzących w pierwszych ławkach w świątyni i kręcących się obok ornatu.

  13
  1
  • Gryzoń pisze:

   Przydałoby sie zsumować ile dostaje za funkcje sprawowane z “”””niepokalanej chęci służenia drugiemu człowiekowi ”””wg Ornatu

   5
   2
 11. Heniek pisze:

  Czy ktoś sobie zdaję sprawę jaki długi odcinek wodociągu był robiony na nowo dla Przewodniczącej Nowak i tylko jej odległej działki nn aktórą dostała pozwolenie na budowe i zmieniono dla niej plan zagospodarowania przestrzennego jakio jedynej oblubienicy Podlejskiego ?

  5
  0
 12. Ornat pisze:

  Pani Nowak całe życie doi państwową kasę bez skrupułów. Przecież nie dieta tylko odralnianie gruntów i inne zabiegi są największym zadośćuczynieniem za niepokalaną służbę. W latach siedemdziesiątych będąc wychowawcą, zgodnie z wiejącym wiatrem na zebraniach namawiała rodziców by swoje dzieci posyłali do zawodówek. W każdej rzeczywistości z chorągwią na czele pochodu.

  6
  0
 13. Heniek pisze:

  To Nowakowa też była “””czerwoną””” ,no fakt bo Dyrektorką była 28 lat to i musiała podpisać “””lojalkę””” a potem od rodziców zbierała po 5 złotych na środki czystości. Jestem ciekawy gdzie potem handlowała tymi dobrami.

  5
  0
 14. Ornat pisze:

  Czy konkretnie Pani Nowakowa była czerwona tego nie wiem, ale znając panujące wówczas zasady, niepewnemu elementowi takich funkcji się nie powierzało. Nawet w najbardziej zabitej dechami wsi. Władza wykazywała rewolucyjną czujnść i dbała o to by jakiś karzeł zaplutej reakcji nie przeniknął do szkolnictwa.

  4
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *