bezchmurnie
17°
13°
środa
Reklama
Serial “Kontrola RIO w Gminie” trwa w najlepsze
15 maja 2018 r. | 13:21
29

Serial z Regionalną Izbą Obrachunkową w Katowicach w tle trwa w najlepsze. Dziś kolejne uwagi dotyczące księgowości kierowanej przez skarbnika Dorotę Muchę. Tym razem błędy związane z bilansem z wykonania budżetu za lata 2014-2016 i z zaciągniętymi kredytami.

Co zarzuca RIO?

W bilansach z wykonania budżetu Miasta i Gminy Żarki za lata 2014 - 2016 nie wykazano jako zobowiązań krótkoterminowych tej części zobowiązań z tytułu rat zaciągniętych pożyczek, których spłata przypadała w ciągu 12 miesięcy następujących po dniu bilansowym.

Powyższe zobowiązania wykazane zostały jako zobowiązania długoterminowe.

Naruszono tym art. 3 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) oraz § 17 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2013 r., poz. 289 z późn. zm.). Zgodnie ze wskazanymi przepisami ustawy o rachunkowości, przez zobowiązania krótkoterminowe rozumie się ogół zobowiązań z tytułu dostaw i usług, a także całość lub tę część pozostałych zobowiązań, które stają się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego. Natomiast zgodnie z § 17 ust. 6 ww. rozporządzenia, z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego sporządza się bilans zawierający informacje w zakresie ustalonym w załączniku nr 9.

Powyższe stwierdzono w:
- bilansie z wykonania budżetu Miasta i Gminy Żarki za 2014 r., w którym w pozycji zobowiązania długoterminowe wykazano zobowiązania krótkoterminowe w kwocie 1.309.167,02 zł,
- w bilansie z wykonania budżetu Miasta i Gminy Żarki za 2015 r., w którym w pozycji zobowiązania długoterminowe wykazano zobowiązania krótkoterminowe w kwocie 1.388.700,81 zł,
- bilansie z wykonania budżetu Miasta i Gminy Żarki za 2016 r., w którym w pozycji zobowiązania długoterminowe wykazano zobowiązania krótkoterminowe w kwocie 1.438.006,78 zł.

Zadania w zakresie sporządzania bilansu z wykonania budżetu Miasta i Gminy Żarki należały do Inspektora ds. księgowości budżetowej. Nadzór w powyższym zakresie sprawowała p. Dorota Mucha – Skarbnik Miasta i Gminy Żarki.

Bilanse z wykonania budżetu za 2014 r. i 2015 r. zostały podpisane przez p. Klemensa Podlejskiego – Burmistrza Miasta i Gminy Żarki oraz p. Dorotę Muchę – Skarbnika Miasta i Gminy Żarki. Bilans z wykonania budżetu za 2016 r. podpisali: p. Barbara Major – Sekretarz Miasta i Gminy Żarki oraz p. Dorota Mucha – Skarbnik Miasta i Gminy Żarki.

Wniosek nr 5
Zapewnić prawidłowe sporządzanie bilansu z wykonania budżetu Miasta i Gminy Żarki w zakresie podziału zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek na krótkoterminowe i długoterminowe, stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U z 2018 r., poz. 395), mając na uwadze:
- wg stanu na 31 grudnia 2017 r. wymogi § 17 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2017 r. poz.760),
- wg stanu na 31 grudnia 2018 r. wymogi § 23 ust. 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2017 r., poz. 1911).

PAWEŁ GĄSIORSKI29 odpowiedzi na “Serial “Kontrola RIO w Gminie” trwa w najlepsze”

 1. Krystyna pisze:

  Oj brak tematów do pisania to WYCISKAMY GĄBKE DO OSTATNIEJ KROPELKI hihihi

  3
  10
  • Alex pisze:

   Z seriali to polecam Wspaniałe stulecie i Ranczo

   2
   6
  • Dariusz Szlęk pisze:

   Krystyno to są mocne tematy bo chodzi o złotówki w wartościach milionowych a są to pieniążki nas mieszkańców/podatników,to ja na serio nie rozumiem twojego wpisu. Mam wrażenie że zupełnie nie wiesz o co chodzi a tylko ktoś nakazał ci dokonywanie głupich i obraźliwych wpisów—- nie sprzedaj się tak tanio—miej swój honor.

   6
   0
 2. Marcin Labocha pisze:

  Jakie konsekwencje wyciągnie czarny pan wobec swojego pracownika?

  10
  2
  • Werty pisze:

   Czarny pan nie wyciągnie żadnych konsekwencji ponieważ w tym kraju żaden urzędnik nie odpowiada za nic ,jak będzie wprowadzona odpowiedzialność majątkowa i za podejmowanie błędnych decyzji to może wtedy zastanowią się za podjęciem decyzji

   12
   1
 3. Wyborca pisze:

  czarny pan powinien zwolnić dyscyplinarnie tego urzędnika i zatrudnić fachowca

  13
  1
  • Marcin Labocha pisze:

   Ten urzędnik wie o za dużej liczbie niejawnych informacji i nie zostanie zwolniony. To wiadomo nie od dziś.

   12
   0
   • on pisze:

    Mam nadzieję że masz dowody na stwierdzenia jakie piszesz bo jeśli nie to ………..Internet nie jest anonimowy!!!!

    0
    7
    • Dariusz Szlęk pisze:

     Do “on ” zawsze masz możliwość zgłoszenia przestępstwa bądź naruszenia dóbr osobistych. Jeśli Marcin Labocha pisze o czymś to znaczy że coś wie. A po za tym obserwuj portal zarki.pl bo obiecuję ci że akcja cały czas się rozwija i myślę że będzie bardzo ciekawie.

     9
     0
     • Szopka pisze:

      Szanowny Panie Dariuszu mam takie dziwne wrażenie Deja vu że gdzieś to już widziałem i gdzieś czytałem. Poza tym to co rusz Pan tu coś komuś zarzuca więc dlaczego sam się Pan nie zastosuje do swojej rady i zgłosi pewne sprawy do odpowiednich organów i pochwali się uzyskanym wynikami. Bardzo łatwo kogoś się obraża i zarzuca mu różne rzeczy. Swoją drogą Pan to ma chyba jakieś rozdwojenie jaźni, schizofrenia jakaś czy coś??

      3
      7
     • Krystyna nowa w miescie pisze:

      Ostatnio kiedy pisaleś ze BĘDZIE CIEKAWIE to zrobileś z siebie posmiewisko na sesji miasta.Co nastapilo w kolejnych dniach kazdy slyszal w gminie wiedz szkoda pisac.Każdego szkoda mimo wszytsko wiedz mam nadzieje ze nie bedzie Deja vu.

      1
      10
     • bruno pisze:

      AKCJA SIE ROZWIJA- BEDZIE CIEKAWIE =dzielnicowy pelne rece roboty !!!!

      0
      7
     • Dariusz Szlęk pisze:

      Werty masz rację.

      2
      0
     • Dariusz Szlęk pisze:

      Do” Szopki” .Skąd nauczyciel wychowania fizycznego ma wiedzę medyczną ?

      5
      0
     • Dariusz Szlęk pisze:

      Do ” Krystyna nowa w miescie “.Skąd nauczyciel ma tak dużo wolnego czasu na śledzenie portalu zarki.pl ,proszę prowadzić rzetelnie lekcje wychowania fizycznego. Ostatnie wyrazy wpisu to chyba tyczą się kolejnego wyjazdu za nieswoje pieniądze na Maltę ale tam podobno język angielski się szlifuje ale widzę że nauczyciel WF poszedl również w inne języki.

      5
      0
     • Dariusz Szlęk pisze:

      Do “bruno” . Jeśli będziesz dalej prowadził lekcje WF ze smartfonem w rękach i buszując w sieci to dojdzie do wypadku któregoś z uczniów jak to miało miejsce u Pakuły w szkole i wtedy Dzielnicowy do ciebie się zgłosi a więc pilnuj swego nosa i pracy.

      5
      1
    • Marcin Labocha pisze:

     Śmiało zglaszaj, wiele informacji w naszym urzędzie jest niejawnych.

     3
     0
 4. jolka pisze:

  Wy naprawdę ciemniaki nie wiecie co piszecie .Jeśli ktoś poda choć jedna gmine która podczas takiej kontroli nie miała zastrzeżeń to chylę czoła .Bo jeden pisze artykuły bez pojęcia i tylko potrafi się bawić czerwoną kredką,reszta to tylko jak cmy do swiatla .

  1
  10
  • Dariusz Szlęk pisze:

   Pani” jolka” czemu Pani wszystkich obraża swoim wpisem. Pani taka jasna jest to uruchomi Pani portal,a tutaj na tym portalu to w co Pani nie wierzy ? Na swoim portalu może Pani pisać zieloną kreską.

   7
   0
 5. Obywatel pisze:

  Czemu Skarbnik podpisuje się jako “jola”?

  9
  0
 6. Jaro pisze:

  a może niech redaktor coś napisze o tematach bardziej zrozumiałych i ważnych dla mieszkańców, były jakieś uwagi do przetargu na sprzątanie gminy, na odpady komunalne, na inwestycje? A opłata za śmieci, zarabia w końcu na niej gmina czy nie ? Jakieś konkrety znaleźli, czy tylko takie pierdoły bez znaczenia?

  3
  3
 7. Szarik pisze:

  Portalem psów i śmieci jest księga gości i wystarczy

  2
  4
  • Dariusz Szlęk pisze:

   Szarik co ty masz tam w tej księdze gości ? Zapewniam cię że np. takiego komentarza nie opublikowałbyś bo najpierw musi przejść wpis przez cenzurę i po drugie w komentarzach musisz pisać same pochwały wobec sprawujących obecnie władzę .Nie wiem co robisz na tym portalu i wszystkimi poniewierasz ale skoro wszedłeś już na ten portal to znaczy że przyłączyłeś się do watahy panie Szarik.

   5
   0
 8. Ktos pisze:

  Do budy!
  Skoro Cię to bierze.

  2
  1
 9. Młody7 pisze:

  Panie SZLĘK, RACZEJ NIEBIESKĄ!!

  1
  1
 10. Dariusz Szlęk pisze:

  Podaj swoje imię i nazwisko to zobaczymy jaki z ciebie świętoszek ale chyba cię nie stać na taką odwagę a przy okazji pilnuj swoich spraw a nie interesuj się obcymi ludźmi. Znasz przypowieść że kto jest bez grzechu to niech rzuci pierwszy kamieniem. Co chcesz udowodnić ukrywając się pod pseudonimem ? W poprzednich czasach byłbyś super donosicielem a teraz to tak jakbyś anonimy pisał a ja tego nie lubię.

  7
  0
 11. Szarik pisze:

  Wszystkich kochających bezpańskie psy i problemy śmieciowe zapraszam na księgę gości. Nasze sprawy są tam chętnie publikowane bez cenzury. Czy są ważniejsze sprawy w gminie do załatwienia od krzywdy zwierząt.

  1
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *