pochmurnie
24°
23°
sobota
Reklama
Śmieci na ścieżkach przy szlakach wokół Żarek
20 lutego 2024 r. | 10:05
5

Jeden z mieszkańców zauważył pewien problem, który od lat zaniedbuje Burmistrz Klemens Podlejski. Mianowicie, chodzi o śmieci przy szlakach wokół Żarek.

Z uwagi na to, iż problem dotyczy całej gminy, poniżej przekazuję list od jednego z Czytelników w tej sprawie.

PAWEŁ GĄSIORSKI

Szanowny Panie,

w ubiegłym roku napisałem do Pana w temacie śmieci zalegających na terenach spacerowych wokół Żarek. Z przykrością muszę stwierdzić, że z Pańskiej strony nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.
Chciałbym wrócić do tego tematu, gdyż odnoszę wrażenie, iż z każdym rokiem śmieci przybywa i piękne otoczenie Żarek staje się istnym śmieciowiskiem.

W ostatni weekend wybrałem się ścieżką spacerową na Parchowatkę i moim oczom ukazał się tragiczny widok zalegających dookoła ścieżki śmieci. Zdaję sobie sprawę, że zimą przykrywa je śnieg, a latem zasłania zieleń, ale chyba nie powinniśmy przyrodzie pozwalać wstydliwie zakrywać tego, co "człowiek" naniósł.

Ponieważ najbliższy, przedwiosenny czas jest najlepszy do tego, by choć część tych śmieci pozbierać, może warto zorganizować wśród lokalnej społeczności akcję oczyszczania najbliższego otoczenia, połączoną np. z akcją edukacyjną wśród młodzieży?

Jeżeli uważa Pan, że taka akcja społeczna nie zadziała, to może władze gminy dadzą przykład i zarządzą uprzątnięcie choć części tych śmieci?

Może warto też na stronie Internetowej gminy dodać zakładkę Czysta gmina, gdzie zamieszczane będą pozytywne przykłady akcji i różnych inicjatyw, związanych z czystością okolicy Żarek i samego miasta.

Zdaję sobie sprawę, że temat zalegających śmieci nie jest popularny, miły, ani chwytliwy, a jakaś część społeczności Żarek sama brudzi własne gniazdo, więc jest sobie winna, ale brak reakcji z Pana strony, jak i innych przedstawicieli władz gminy pozytywnego świadectwa też Państwu nie wystawia.

Jako osoba na stałe mieszkająca poza Żarkami, ale sukcesywnie je odwiedzająca, z przyjemnością przyłącze się do akcji sprzątania okolicy, jeżeli tylko akcja taka zostanie zainicjowana.5 odpowiedzi na “Śmieci na ścieżkach przy szlakach wokół Żarek”

 1. Stefan Stalowy pisze:

  Brak odpowiedzi na pismo to już norma jak chodzi o naszego włodarza.Natomiast jak chodzi o sprzątanie to trzeba zatrudnić ludzi a niestety w naszym magistracie zatrudnienie znajdują córeczki, synkowie radnych i tym podobnych, przecież oni nie pójdą sprzątać.

  8
  1
 2. Jolanta pisze:

  dzieci ze szkoły by się rozruszały za naszych czasów tak było

  5
  1
 3. bbb pisze:

  szanownej młodzieży przydałoby się stracić trochę energii i czasu na sprzątanie okolicy, bo z nudów zajmują się po nocach wandalizmem

  1
  0
 4. korrado pisze:

  Jak nie śmiecą na jego to się nie przejmuje a gmine to ma juz dawno gdzies

  1
  0
 5. Gala pisze:

  Zgłaszałam w zeszłym roku kilkukrotnie wraz ze zdjęciami sytuację na tej i innych okolicznych trasach. Przy trasie od cmentarza do Parchowotki sterty potłuczonego szkła spowodowały pożar, przed którym ostrzegałam w zignorowanym zgłoszeniu. Śmieci są tam do dziś. Powinno się zrobić w końcu porządek z dzikimi wysypiskami, ale przede wszystkim zająć się zapobieganiem (monitoring tras dojazdowych do terenów leśnych, skuteczne szukanie sprawców i karanie takich zachowań). Żeby doświadczyć nieskażonej przyrody trzeba oddalić się od Żarek przynajmniej parę kilometrów, co jest bardzo przykre :c

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *