zachmurzenie duże
19°
18°
czwartek
Reklama
W gminie Żarki naruszono przepisy o finansach publicznych
15 września 2022 r. | 09:00
7

Kolejne uwagi Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach dotyczyły długu publicznego w gminie Żarki.

30 września 2019 r. przesunięto termin realizacji zadania inwestycyjnego pn.: „Budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Osiedla 600-lecia oraz w ul. Chryzantem i Leśniowskiej w Gminie Żarki” do dnia 14 lutego 2020 r., pomimo braku stosownego upoważnienia do takiego działania wynikającego z Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Żarki na lata 2019 – 2024, przyjętej uchwałą Nr III/9/2018 rady Miejskiej w Żarkach z dnia 28 grudnia 2018 r. (ze zmianami). Na dzień zawarcia aneksu do umowy powyższe zadanie nie zostało przewidziane w wykazie przedsięwzięć stanowiącym załącznik do ww. Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Żarki jako zadanie wieloletnie wykraczające poza rok budżetowy 2019.

Powyższym naruszono art. 228 ust. 1 pkt 1 i art. 231 ust.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869 z późn. zm.).

Zadanie to ujęto w wykazie przedsięwzięć stanowiącym załącznik do WPF jako przedsięwzięcie przewidziane do realizacji na lata 2019 - 2020 dopiero na podstawie uchwały Nr XVI/104/2020 Rady Miejskiej z dnia 16 stycznia 2020 w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej na lata 2020 - 2028.

Przygotowanie projektu zmiany Wykazu przedsięwzięć do Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Żarki należało do p. Doroty Muchy – Skarbnika Gminy Żarki.

Aneks nr 1 z dnia 30 września 2019 r. do umowy Nr RGK III.2721.8.2019 z dnia 2 sierpnia 2019 r. zawarł p. Klemens Podlejski – Burmistrz Miasta i Gminy Żarki, przy kontrasygnacie p. Doroty Muchy – Skarbnika Gminy.

Wniosek nr 8
Zaciągać zobowiązania wynikające z przedsięwzięć wykraczających poza rok budżetowy wyłącznie w ramach upoważnienia wynikającego z wieloletniej prognozy finansowej stosownie do art. 228 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305 z późn. zm.).

PAWEŁ GĄSIORSKI7 odpowiedzi na “W gminie Żarki naruszono przepisy o finansach publicznych”

 1. Ważniak pisze:

  Przecież Podlejski jest z wykształcenia pPrawnikiem z krwi i kości
  Czyli Naczelny ma w d… prawo i przepisy
  Chwalcie Go i wybierajcie na kolejne kadencje
  Wkrótce słyszałem że szkoły będą likwidowane w Jaworzniku, Zawadzie

  8
  1
 2. Zobowiązana pisze:

  Pani skarbnik gminy Żarki Dorota Mucha dziwnym trafem nabyła działke na nowo ufundowanym osiedlu przez burmistrza Podlejskiego w rejonie ulicy Młyńskiej i Jagodowej w Żarkach . Dziwnym trafem działka została przekształcona w działkę przeznaczoną pod zabudowę . Jak w takiej sytuacji pani skarbnik Dorota Mucha nie przymyka oczu na przekręty w tej gminie . Lojalność to rzecz święta .

  11
  2
 3. Ruda pisze:

  Do Zobowiązana a to pani skarbnik burmistrz dał działkę za darmo ? Ja też chcę !!!!

  2
  0
 4. Zawada pisze:

  szkoła w Zawadzie zaraz będzie zamknięta bo dzieci znowu ubyło ,a radna Paulina z Czatachowy tak broniła szkoły przed zamknięciem a sama dziecko zapisała do ŻAREK ,chodzi do kościoła a taki FAŁSZYWIEC .Już cię radną nie wybierzemy

  4
  1
 5. Ja42 pisze:

  Dokładnie, radna jak była petycja w obronie buków i owadów to osobiście chodziła i zbierała podpisy a jak chodzi o nasze dzieci to społeczność Zawady i Czatachowy która ją wybrała ma gdzieś, nie chodziła z petycją bo wiedziała że jej dziecko do szkoły do Zawady nie będzie chodzić. Myśmy ją wybrali a ona liczy tylko na swoje osobiste korzyści żeby siedzieć cicho na radzie, pobierać pieniądze za nic i nie wstawiać się za swoim okręgiem. Znalazła sobie sposób na życie. Drugi raz przy urnie wyborczej nie popełnijmy tego błędu

  2
  0
  • Jasne pisze:

   “Znalazła sobie sposób na życie” nigdzie nie pracowała, została radna, urodziła jedno dziecko, pensja radnej leciała za nic, teraz drugie i znów to samo, wybiorą ją na drugą kadencję i jeszcze ze dwoje urodzi żeby mieć emeryturę, tak to się kombinuje i to za nasze pieniądze

   1
   0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *