pochmurnie
27°
24°
sobota
Reklama
UMiG Żarki
W Jaworzniku poszukują śladów bitwy z czasów Powstania Styczniowego
07 czerwca 2022 r. | 11:39
0

Urząd poinformował, że Grupa Częstochowska PERUN poszukuje śladów bitwy w okolicach Jaworznika z czasów Powstania Styczniowego. Miejsce walk nie zostało do tej pory zlokalizowane w terenie.

Na podstawie przeprowadzonej kwerendy źródłowej grupa określiła prawdopodobne miejsce rozbicia obozu powstańców styczniowych dowodzonych przez Anastazego Mossakowskiego. W skład oddziału wchodziły dwie kompanię strzelców, kompania kosynierów, pluton jazdy i saperów, czyli łącznie ok. 250 osób. Oddział powstańczy został zaskoczony przez wojska carskie dowodzone przez płk. Alenicza w skład których wchodziły trzy roty piechoty z garnizonu częstochowskiego, czyli około 600 osób. Bitwa zakończyła się przebiciem części oddziału powstańczego w kierunku Myszkowa, straty po obu stronach były duże. Wśród Polaków było około 30 osób zabitych, po stronie Rosjan około 62 osób zabitych i rannych.

Udało się już odnaleźć kilka znaczących artefaktów potwierdzających duże nawarstwienia kulturowe, jak również burzliwą przeszłość terenu na którym prowadzone są poszukiwania. /UMiG/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *