zachmurzenie małe
-1°
-2°
piątek
Reklama
PGG
Węgła wciąż jest za mało!
14 grudnia 2022 r. | 10:52
0

Urząd Miasta i Gminy w Żarkach poinformował, że tylko 1/6 mieszkańców, którzy złożyli zapotrzebowanie na "tani węgiel" będzie mogła go zakupić. Wszystko przez to, że firma, z którą gmina podpisała umowę, nie dostarczyła wystarczającej ilości zamówionego węgla.

Szczegóły w komunikacie gminy poniżej.

PAWEŁ GĄSIORSKI

Na ten moment 38 mieszkańców z 181 zainteresowanych będzie mogło kupić ekogroszek po preferencyjnej cenie 1950 zł za tonę. O węgiel orzech wnioskowało 328 mieszkańców, ale wystarczy go dla 145. Niestety, gmina Żarki otrzymuje znikomą ilość węgla w stosunku do potrzeb zgłoszonych przez mieszkańców. Z informacji pozyskanych z Polskiej Grupy Górniczej do Żarek ma dotrzeć 214 ton groszku. W tej kategorii wniosek złożyło 9 osób o 13.5 tony. Tym asortymentem planuje się wesprzeć osoby, które złożyły wniosek o zakup ekogroszku, ponieważ jest możliwość jego rozkruszenia na składzie. Jest to opcja dodatkowo płatna. Taka alternatywa będzie kierowana do osób zainteresowanych ekogroszkiem.

Z żareckiego urzędu kierowane są prośby i monity do Polskiej Grupy Górniczej o zwiększenie dostaw w poszczególnych asortymentach węgla. Niestety, odpowiedź brzmi za każdym razem tak samo. Nie ma możliwości dostarczenia większej liczby ton ekogroszku i orzecha ze względu na niedobory w produkcji.

Jak braki przedstawiają się tonażowo? Gmina Żarki wnioskowała o 271 ton ekogroszku dla 181 gospodarstw. W tym wypadku brakuje 219 t ekogroszku dla 143 gospodarstw. W kategorii węgiel orzech gmina wnioskowała o 490 ton. Przyznano 216 ton. Zadowoli to 145 gospodarstw z 328, które złożyły wniosek. W tej kategorii brakuje 274 tony dla 183 gospodarstw.

Polska Grupa Górnicza wyznaczyła dla gminy Żarki 7 terminów obioru węgla, który mam być sprzedawany po preferencyjnych cenach. Dwa transporty dotarły do Żarek i są rozdysponowywane wśród mieszkańców. Kolejne terminy zaplanowano na 17, 22, 27, 29 i 30 grudnia.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *