zachmurzenie duże
14°
13°
środa
Reklama
WSA oddalił skargę Żarek na decyzję śląskiego kuratora oświaty
29 sierpnia 2017 r. | 20:27
2

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Żarkach, Burmistrz Klemens Podlejski poinformował, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę gminy na decyzję śląskiego kuratora oświaty ws. sieci szkół w Żarkach.

Szerzej o sprawie poinformowała dziś Polska Agencja Prasowa.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że WSA w Gliwicach podzielił stanowisko śląskiego kuratora w sprawie propozycji przekształcenia gimnazjum w Żarkach w szkołę podstawową, dzięki czemu w tym mieście funkcjonowałyby dwie szkoły podstawowe. Wydając opinię, kierowałam się troską o zapewnienie uczniom żareckich szkół jak najlepszych, bezpiecznych warunków nauki w dwóch szkołach podstawowych, na jedną zmianę. Dotychczasowe gimnazjum dysponuje znakomitą bazą dydaktyczną i sportową, którą warto jak najpełniej wykorzystać dla dobra uczniów. Powstanie drugiej szkoły podstawowej umożliwiałoby jednocześnie poprawę warunków w funkcjonującej obecnie szkole podstawowej poprzez efektywniejsze wykorzystanie bazy dydaktycznej i sportowej, skrócenie uczniom drogi do szkoły, wyeliminowanie zagrożenia dwuzmianowością, a także - zapewnienie miejsc pracy dla nauczycieli - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej śląska kurator oświaty Urszula Bauer.

Kwestią sporną między władzami Żarek a Śląskim Kuratorium Oświaty była sprawa szkoły podstawowej w Żarkach - miasto chciało utworzyć w budynkach obecnej podstawówki jedną placówkę, kurator opowiadał się za utworzeniem dwóch szkół podstawowych, w tym jednej w nowym budynku obecnego gimnazjum. Władze Żarek chcą jednak w tym budynku otworzyć żłobek i oddziały przedszkolne. Burmistrz Podlejski wydał zarządzenie w sprawie planu sieci szkół zgodnie z planem założonym przez władze gminy, natomiast wbrew opinii Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Jak podkreśliła, w obecnej sytuacji prawnej burmistrz i radni Żarek mogą wprowadzić zmiany do sieci szkół. Na podstawie przepisów ustawy Prawo oświatowe rada gminy ma możliwość podjęcia uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia gimnazjum w szkołę podstawową, a następnie - po zawiadomieniu do końca lutego o tym zamiarze organu wykonawczego, rodziców i uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty - podjąć uchwałę o przekształceniu gimnazjum w szkołę podstawową. Najbliższy możliwy termin rozpoczęcia działalności przez utworzoną w tym trybie szkołę podstawową w budynku dotychczasowego gimnazjum to 1 września 2018 r.

źródło: Polska Agencja Prasowa, Portal Samorządowy.pl2 odpowiedzi na “WSA oddalił skargę Żarek na decyzję śląskiego kuratora oświaty”

 1. ankasz pisze:

  Żarki chciały być sławne to teraz są 🙁

  1
  0
 2. Młoda Mama pisze:

  Potrzebnego jest przedszkole i żłobek, którego nie ma wcale! A do Myszkowa, Zarek letnisko dostaną się wybrani. Jest baby boom i gdzie te maleństwa maja się podziac jak Mamy wrócą do pracy? Najpierw żłobek, przedszkole a dopiero kolejnym szczeblem jest szkoła podstawowa. Dawniej w budynku szkoły podstawowej

  1
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *