zachmurzenie duże
poniedziałek
Reklama
MOŚ
Wymiana pieca, kolektory, fotowoltaika, ocieplenie domu z nawet 90 proc. dofinansowaniem!
05 września 2018 r. | 10:09
6

Ruszył rządowy program "Czyste powietrze", dzięki któremu w istniejących jednorodzinnych budynkach mieszkalnych będziemy mogli wymienić źródła ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Podstawowe fakty o Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze” (termomodernizacja domów jednorodzinnych):
- Na realizację Programu związanego z ochroną powietrza i poprawą jego jakości w domach jednorodzinnych tj. termomodernizację, przewidziano wydatki w wysokości 103,0 mld zł a łączny koszt inwestycji wyniesie 132,8 mld zł (suma budżetu programu i wkładu własnego beneficjentów)
- Finasowanie programu w formie dotacji wyniesie 63,3 mld zł, a w formie pożyczek 39,7 mld zł.
- Okres finansowania Programu obejmie lata 2018-2029.
- Finansowanie Programu będzie pochodziło ze środków NFOŚiGW, WFOŚiGW oraz z środków europejskich nowej perspektywy finansowej.
- Minimalny koszt realizowanego projektu to 7.000 zł.
- Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad nawet 4 mln domów.
- Właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach Programu.
- Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.
- Dotacje nie będą stanowiły przychodu podlegającego opodatkowaniu.
- Pożyczki mogą być udzielane na okres do 15 lat z preferencyjnym oprocentowaniem, które na dzień dzisiejszy wynosi 2,4 proc.

Infolinia programu „Czyste powietrze” - 32 60 32 252.6 odpowiedzi na “Wymiana pieca, kolektory, fotowoltaika, ocieplenie domu z nawet 90 proc. dofinansowaniem!”

 1. Dratewka pisze:

  O dofinansowanie na kotły do spalania szewskich odpadów z jakiego programu można się starać?

  7
  2
 2. Hyniek pisze:

  Pisanego na żółtym papierze ?

  5
  2
 3. bruno pisze:

  Labocha a raczej pawelku rypni jakas uchylnieta riposte do tematu !!!!

  5
  9
 4. Werty pisze:

  Jak pisiory nas wyprowadzą z uni to będziemy widzieć dofinansowanie jak świnia niebo .

  1
  2
 5. Wandzik pisze:

  Co z tego że wymienimy piec, jak ocieplimy dom najtańszym styropianem. Taka mentalność polaka, tu wyda a tam przyoszczędzi, a jak wiadomo skuteczna walka ze smogiem to wymiana pieca plus skuteczna termomodernizacja dobrej jakości styropianem z certyfikatem ITB

  0
  0
 6. Kochaś pisze:

  Polecam sprawdzić czy używane do ocieplania domu materiały nie znajduje się na czarnej liście GUNB i rzeczywiście spełnia parametry które obiecuje producent.

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *