zachmurzenie duże
14°
13°
środa
Reklama
Wywiad z nową dyrektor Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach
12 sierpnia 2019 r. | 09:13
10

Patryk Frendowski rozmawiał z nową dyrektor Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach - Danutą Służałek - Jaworską.

Dobra Jura : Wygrała Pani właśnie konkurs na dyrektora Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach. Czy mogłaby Pani opowiedzieć nam jak przebiegał konkurs? Z jakimi pytaniami się Pani spotkała?
Danuta Służałek - Jaworska: Muszę powiedzieć, że konkurs przebiegał w bardzo życzliwej , ale i rzeczowej atmosferze, zgodnie z procedurami w składzie: 4 przedstawicieli organu prowadzącego, 4 przedstawicieli organu nadzorującego, 3 przedstawicieli związków zawodowych, 2 przedstawicieli Rady Pedagogicznej oraz 2 przedstawicieli Rady Rodziców. Komisja zadawała mi pytania dotyczące sprawowania nadzoru pedagogicznego, innowacji pedagogicznych, projektów edukacyjnych i metod integracji Rady Pedagogicznej.

W konkursie wygrała Pani jednogłośnie. To świetny i rzadko spotykany wynik. Zobowiązuje on jednak i nakłada na Panią dużą odpowiedzialność!
Tak, oczywiście. Wynik konkursu to 15 na 15 , czyli przyznano mi maksymalną ilość punktów. Uważam, że zawdzięczam to w głównej mierze profesjonalnej prezentacji wiedzy i doświadczeniu zawodowemu, wszak na kierowniczym stanowisku jestem w szkolnictwie od ponad 20 lat.

Lubię wyzwania i jestem zadowolona, że mogę zmierzyć się z nowymi zadaniami, proszę bowiem pamiętać, że teraz będę miała przyjemność kierować Zespołem Szkół Średnich. Prawdą jest oczywiście fakt, że taka jednogłośna decyzja jako dowód zaufania lokalnej społeczności do mnie, nakłada na mnie szczególną odpowiedzialność. Odpowiedzialność za całą społeczność szkolną, której jako dyrektor będę służyć. Bo właśnie jako służbę ludziom – uczniom, rodzicom i nauczycielom traktuję swoją funkcję.

Jaka jest Pani wizja szkoły ? Szkoły stojącej tak jak cały nasz system edukacyjny, wobec trudnych wyzwań współczesnego świata?
Moje marzenie - które zamierzam zrealizować - to szkoła kreatywna, otwarta na potrzeby współczesnej rzeczywistości ,w tym wyzwań społeczeństwa informacyjnego. Szkoła, w której uczniowie traktowani są podmiotowo, bo nie zapominajmy - wszyscy jesteśmy najpierw ludźmi a potem dopiero uczniami,rodzicami, nauczycielami i dyrektorami.

Mówi się, że ma Pani pomysł na to, by szkoła była łatwiej dostępna dla uczniów spoza Żarek. Czy może Pani czytelnikom Dobrej Jury o tym opowiedzieć?
Chcę, żeby Zespół Szkół był dostępny dla jak najszerszej grupy uczniów ,w tym również spoza Żarek. Zaproponowałam zgodnie z projektem premiera Morawieckiego uruchomienie busów, które ułatwią komunikację młodzieży a nawet dorosłym. Koszty przedsięwzięcia pokryje starostwo z dotacji rządowych. Myślę, że realizacja tego projektu wzmocni również atrakcyjność Żarek i ich okolic.

Patron szkoły - Tadeusz Kościuszko - zobowiązuje. Czy oprócz pracy edukacyjnej będzie też miejsce w Żarkach na kształtowanie postaw obywatelskich?
Tak. Moim priorytetem jest patriotyzm, wychowanie młodych ludzi według właściwych tej postawie wartości. Dlatego już w mojej koncepcji pracy dyrektora Zespołu Szkół przedstawiłam szereg wizji dotyczących kształtowania postaw patriotycznych. Będą to między innymi: Dzień Patrona, Przegląd Pieśni Patriotycznych, Gala Nauki, spotkania z ludźmi zasłużonymi dla Polski, wycieczki do miejsc pamięci narodowej.

Ma Pani wieloletnią praktykę zawodową. Jakie Pani zdaniem powinny być priorytety współczesnej polskiej edukacji?
Priorytetami dla Polskiego szkolnictwa powinno być kształtowanie ludzi odważnych, pewnych siebie, kreatywnych, a przede wszystkim przygotowanych do życia we współczesnym świecie i dalszej edukacji, nie bojących się nowych wyzwań. Ale też - i o tym nie wolno nam zapominać - wrażliwych, empatycznych, zaangażowanych społecznie.

Dziękuję za wywiad i życzę, by Pani plany zostały szybko i w pełni zrealizowane.
I ja również bardzo dziękuję.

Wywiad został opublikowany na grupie facebookowej i portalu Dobra Jura. Z nową dyrektor rozmawiał Patryk Frendowski.10 odpowiedzi na “Wywiad z nową dyrektor Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach”

 1. Jola pisze:

  Gratuluję ? życzę samych sukcesów ?

  9
  6
 2. Pisior pisze:

  Pisiory do roboty.Brońcie swoją pania bo czarne chmury nad nią się zbierają.

  9
  10
 3. Ciekawy pisze:

  Dlaczego DAREK nie przeprowadził wywiadu? ?

  8
  7
 4. Jasia pisze:

  Może Mu cofnęli akredytację ? he ?

  4
  9
 5. bruno pisze:

  wywiad tu hahaha to nic juz nie trzeba kometowac :)nadciaga nowa jakosc 🙂

  2
  10
 6. Grafolog pisze:

  PiS bruno ciebie dorwie

  8
  1
 7. Xxx pisze:

  W szkole w Poraju nie powinni powoływaćnikigo na stanowisko wicedyrektora bo organ prowadzacy czyli urzsx w Poraju nie ma na to pieniędzy. Zatem Niech Pani Cichoń pokaże na co ją stać!

  7
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *