zachmurzenie umiarkowane
19°
17°
wtorek
Reklama
Żarki dopiero trzecie w powiecie myszkowskim
04 marca 2019 r. | 09:10
13

Wiele razy podczas sesji Rady Miejskiej w Żarkach słyszałem, że Żarki są liderem w pozyskiwaniu funduszy europejskich. No to przyjrzyjmy się faktom. Polska Agencja Prasowa na podstawie danych GUS opublikowała zestawienie wartości projektów unijnych w poszczególnych gminach w Polsce. Od 2014 roku do czerwca 2018 roku w gminę Żarki zainwestowano 35 162 822 zł. Dla porównania w tym samym czasie w gminie Poraj wydano ponad 44,5 mln zł, a w gminie Myszków ponad 205 mln zł.

Dane te dotyczą wszystkich projektów realizowanych na terenie gminy i nie należy ich utożsamiać wyłącznie z projektami realizowanymi przez urząd. W gminie Żarki sporo pieniędzy zostało zainwestowanych w drogi (m.in. przebudowa drogi do Myszkowa).

Liderem zestawienia jest Warszawa ok. 17 mld zł, przed Łodzią – 7,2 mld zł i Krakowem – 5,1 mld zł. Wysoką 11. pozycja przypadła również mazowieckiej gminie Wiązowna, przez którą przebiega budowany, przy wsparciu środków unijnych, odcinek drogi ekspresowej S2 Południowej Obwodnicy Warszawy. Wartość projektu, który wywindował tak gminę, to niemal 2,3 mld zł.

Na końcu zestawienia GUS znalazły się trzy gminy wiejskie z woj. łódzkiego: Oporów, Dąbrowice i Ostrówek, gdzie wartość realizowanych projektów w połowie 2018 roku opiewała na mniej niż 25 tys. zł. /Samorząd PAP/

PAWEŁ GĄSIORSKI13 odpowiedzi na “Żarki dopiero trzecie w powiecie myszkowskim”

 1. Marcin Labocha pisze:

  To ktoś tu kłamie. Albo pan albo czarny pan. A może ten GUS?

  20
  3
 2. Barbara pisze:

  No,no zawsze tyle pochwał z racji dużej ilości pozyskanych dotacji a tu taka informacja… Ale wsłuchując się w dyskusje podczas ostatniego posiedzenia komisji socjalnej, pojawia się jeszcze jedno poważne zaniedbanie. Pan Radny Maslankiewicz zadał pytanie odnośnie programu Mieszkanie Plus. Okazuje się że w kolejce oczekujących jest 80 podań. Przecież ta propozycja rządowa od kilku lat dotyczy również naszej gminy. Co z tą propozycją zrobi obecna rada?…

  22
  2
 3. "wyższa matematyka" pisze:

  Na stronie oficjalnej magistratu zaraz pojawił się kontrartykół, że w przeliczeniu na mieszkańca jesteśmy na pierwszym miejscu – albo ktoś nie potrafi liczyć, albo celowo publikują KŁAMSTWO! Liczący sobie niecałe 33 tys. mieszkańców MYSZKÓW pozyskał na mieszkańca ok. 6270 zł! A podana na tamtej stronie kwota przeliczona została na mieszkańca powiatu myszkowskiego (powiat ma ok. 72 tys. mieszkańców).

  13
  5
 4. Mieszkaniec 1 pisze:

  Poraj może i wydał ale dług tam pewnie jeszcze większy jak był

  5
  5
 5. Dorisss pisze:

  A czy można wiedzieć jakie zadłużenie jest naszej gminy .

  19
  2
 6. Jury pisze:

  Zapytaj swojego radnego;na 100 % wie.

  15
  2
 7. LICZYDŁO pisze:

  a czy może ktoś coś wie z jakich pieniążków jest płacone wysokie odszkodowanie i i to nie jedno dla Pana Z. z Żarek , który cały czas wygrywa z Burmistrzem wysokie odszkodowania bo tu wielka cisza wielki szacunek dla Pana Z. z Żarek
  może wielka księgowa z Urzędu Gminy to wyjaśni
  Pani skarbnik czekamy

  16
  1
 8. Kolanko pisze:

  Artykuł bezzasadny i bezsensiwny. Nie ocenia on tego ile pozyskał Urząd Miasta w Żarkach w Myszkowie czy Poraju na swoje inwestycje tylko uwzględnia wszystkie inwestycje dziejach się na terenie gmin. W takim wypadku z Myszkowem nikt w naszej okolicy nie ma szans na ten czas bo obwodnica Myszkowa kosztowała 100mln a Miasto Myszków nie ma nic do tego bo złotówki do tego nie dołożylo, inwestycja jest wojewodztwa. Jak będę sobie liczył ile moja rodzina zarabia i wydaje to nie będę do tego liczył dochodów i wydatków somsiada czy somsiadki…

  2
  10
 9. Do kolanka pisze:

  Kolanko wliczasz obwodnice myszkowa to i wlicz myszkowską i kozieglowską i czestochoeską w Zarkach .Dla tych robót też inwestorem był ktoś inny niż nasza gmina

  2
  0
 10. Socjolog pisze:

  Pozyskane fundusze w przeliczeniu na mieszkańca byłyby znacznie wyższe, gdyby osoby niemieszkające w Żarkach oficjalnie się wymeldowały. Marne to pocieszenie, ale w każdej tragedii należy widzieć coś dobrego

  1
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *