zachmurzenie umiarkowane
23°
21°
wtorek
Reklama
Żarki uzależnione od dotacji z państwa!
21 sierpnia 2017 r. | 08:54
10

Gdyby nie państwowe subwencje i dotacje, gmina Żarki nie miałaby prawa istnieć. Patrząc na ranking JST Zrównoważonego Rozwoju, przygotowany przez prof. Eugeniusza Sobczaka, Żarki znalazły się na 1849. miejscu (na 2478. gmin) w Polsce pod względem samodzielności finansowej.

Z pewnością Burmistrz Klemens Podlejski nie może być dumny z tak słabego wyniku. Podlejski nie potrafi wypracować dochodów własnych. Źle się wyraziłem. Własne dochody potrafi wypracować, ale gminy już nie. Ogromne pieniądze pożera biurokracja, a szczególnie pensje najważniejszych osób w urzędzie.

Do dochodów własnych należą m.in. podatki lokalne: podatek od nieruchomości, rolny, leśny, od środków transportowych, czynności cywilnoprawnych, spadków i darowizn oraz podatek dochodowy płacony w postaci karty podatkowej, a także opłaty lokalne np. opłata skarbowa, targowa, miejscowa.

Jak pokazują dane pochodzące z rankingu, w 2015 r. 87 gmin w Polsce wyróżniało się wysoką samodzielnością finansową. Liderem pod tym względem została gmina wiejska Kleszczów, której dochody własne stanowiły 96,82 proc. budżetu. Jak na tym tle wypadły Źarki? Beznadziejne. Stosunek dochodów własnych Żarek do dochodów budżetowych wynosi zaledwie 32,73 proc. Oznacza to, że bez pomocy państwa Żarki przetrwałyby zaledwie kilka miesięcy.

serwis samorządowy PAP

Pełny ranking dostępny jest TUTAJ.

PAWEŁ GĄSIORSKI10 odpowiedzi na “Żarki uzależnione od dotacji z państwa!”

 1. ankasz pisze:

  to wszystko pięknie wygląda na zewnątrz, widać że wewnątrz jest tam niezły bałagan

  0
  0
 2. Jolanta pisze:

  Zawsze może być gorzej.Krytykujecie Żarki ,a co się dzieje za miedzą ,w Poraju ?

  0
  0
 3. ankasz pisze:

  Jolanta po co tak pesymistycznie? Zawsze może być lepiej, patrz Myszków

  0
  0
 4. Bogusz pisze:

  Autor artykułu sugeruje, że większe opłaty podatki i opłaty lokalne dadzą lepszy wynik w tym rankingu?
  Ja jako mieszkaniec gminy wolę jednak tą “biedę”

  0
  0
 5. Teofil pisze:

  Dokładnie. Niech zwiększą podatki i inne opłaty a po kase z Unii niech nie sięgają wtedy redaktor portalu i “inni badacze” będą szcęśliwi bo słupek podskoczy. O zgrozo!!! Co za bzdura! Piszcie o czymś konkretniej bo takie słupki i badania samemu sobie można stworzyć!

  0
  0
 6. wątpiący pisze:

  Według rankingu Poraj jest na 331 miejscu. Z zadłużeniem ponad miarę. A Żarki z dobrym wynikiem i dobrą kondycją finansową na 1849. Bzdura, nie ranking.

  0
  0
 7. Realnie pisze:

  Na terenie Gminy Kleszczow są kopalnie, które dają ogromne wpływy do budżetu Gminy, W Żarkach nie ma kopalni ale pomimo to Gmina rozwija się wspaniale bez wysokich podatków ale za to z odpowiednimi ludźmi na odpowiednich stanowiskach

  0
  0
 8. krysia pisze:

  Gospodarka finansowa gminy jest w bardzo dobrej kondycji. Nie ma kłopotów z płatnościami, są realizowane założone zadanie. Kontrola jest sprawowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową, sprawozdania są dostępne w BIP Gminy. Ten tekst to bicie piany. Mieszkańcy widzą, że miasto i sołectwa zmieniają się. Każda gmina dostaje pieniądze z budżetu, bo to są zwroty m.in. z podatków, które wpłacają mieszkańcy do budżetu. Do tego są znaczne dochody własne z targu miejskiego, i bardzo duże umiejętności żareckich urzędników w pozyskiwaniu dotacji. Stąd duża skala inwestycji. Nie ma kreatywnej księgowości, nie ma nadmiernego zadłużenia. Są bardzo bezpieczne wskaźniki finansowe. Oceniamy realnie, a nie wirtualnie.

  0
  0
  • ankasz pisze:

   czyli ten ranking według ciebie kłamie?

   0
   0
   • horacio27 pisze:

    Witam. “Żarki uzależnione od dotacji państwa”? I bardzo dobrze! Aby takie dotacje otrzymać, należy piękne projekty pisać. Do tego potrzebne są umiejętności i wiedza. Wielki szacun za te umiejętności. Inne gminy tak nie potrafią. A tak w ogóle, jeżeli są środki unijne, to dlaczego z nich nie korzystać?

    0
    0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *